Zakládání živého plotu, jak na to?

02.09.2024

Živý plot není záležitost na chvíli, je to dlouhodobá záležitost, a proto je dobré se před samotnou výsadbou a výběrem keřů zamyslet, než vůbec začneme nakupovat a sázet. Živý plot je nejen okrasný přírodní prvek, ale při vnímavějším výběru keřů je to také místo užitečné pro ptáky, opylovače, brouky a další živočichy, kteří do zahrady patří. A to nemluvíme o celkové podpoře přírodního rázu a přirozené funkce zahrady.

Živý plot nemusí být náročný na údržbu

Důležité je si na začátku uvědomit, že čím větší péči dáme výběru živého plotu na začátku, o to méně budeme řešit práci s plotem později. Proto vhodný výběr keře, jeho náročnost na údržbu a naše možnosti do budoucna i s ohledem na místo vysazení jako takové, je nejdůležitější.

Poté je tu uvědomit si, že výchova keře po vysazení je také důležitá, protože čím více péče (střihu) dáme keři na začátku, tím lépe bude vypadat (kompaktnost, růst, pevnost) a tím méně péče bude potřebovat později.

Podpora keřů už při sázení je základ

Konkrétní druh keře podle specifikace podmínek a místa nám do budoucna velice usnadní práci a zároveň podpoří samotný růst živého plotu. Takže správný výběr keře je alfou a omegou živého plotu.

Co je dobré zohlednit při výběru živého plotu?

  • Typ půdy a stav vody v místě výsadby (jílovitá, písčitá, hlinitá, potřeba vody, nebo dokonce ovlivnění nadbytku vody na pozemku apod.)
  • Směr a síla větru na daném úseku (plotem můžeme vyřešit směr a vlivu větru na samotném pozemku i v okolí)
  • Vzhled a řešení plotů v blízkém okolí (plotem můžeme vyřešit i odhlučnění, sběr prachových částic apod.)
  • Podpora biodiverzity v daném místě, a to včetně ptáků a jiných živočichů
  • Okolí a jeho vliv na náš pozemek (například pokud máme pole v okolí pozemku lze správným výběrem živého plotu radikálně odclonit a snížit prášení a vliv postřiků na náš pozemek, a zároveň počítat s tímto vlivem postřiků na naši zahradu)
  • Odclonění nebo naopak zvýraznění či upozornění na dané místo a výhled
  • Estetický vzhled a okrasný efekt (kvetení, struktura kůry, listy apod.)
  • Péče o daný druh a jeho potřeby

Vždy živý plot vysazujeme bez použití textilních materiálů, protože potřebujeme, aby se výsadba vzájemně propojila, půda dýchala a byla zdravá a mikroorganismy v půdě fungovaly správně. Podpoří to růst živého plotu i jeho zdravotní stránku do budoucna.

Smíšený nebo jednodruhový živý plot?

Dalším faktorem při rozhodování pro výběr živého plotu je, zda chci plot jednodruhový, nebo smíšený (kombinovaný). Každý z těchto faktorů má svá specifika a jiný požadavek na péči.

V dnešní době se přikláníme k více druhovému plotu, který je pro zahradu, ale živočichy a zdravý stav zahrady výhodnější a z našeho pohledu lepší výběr. Sestavit ale smíšený živý plot je již na odborníky, určitě se vyplatí nechat si takový plot navrhnout odborníkem, který má zkušenosti s výběrem nejen druhů keřů do plotu, ale i výběrem kultivarů, skloubení požadavků na daný pozemek a vaše potřeby.

Samozřejmě, že na začátku to vyžaduje vyšší investici, než vysadit jednodruhový plot z malých sazenic a bez přemýšlení, ale do budoucna se určitě vyplatí spíš ta varianta druhá.

A to nejen s ohledem na vzhled plotu, ale i jeho náklady na péči, zdravotní stav a celkový přínos pro zahradu i vás a vaše okolí.

Pokud zvolíme jednodruhový plot, v mnoha případech může být i toto nejlepší volba, volme spíše druhy u nás a ve vašem okolí přirozenější, vhodnější a tím pádem odolnější a méně náchylné k nemocem či ohrožování škůdci.

O živém plotu by se dala napsat celá kniha😊, ale to není cílem tohoto článku, zde se jedná spíše o zamyšlení, na co při výběru živého plotu nezapomenout a na co si dát pozor.

Máte rádi živé ploty? A věděli jste, že živý plot může být součástí celé zahrady?

Ukázka realizace živého plotu

Zde pár foteček, jak jsme vysazovali živý plot z Hlohyně šarlatové. Jedná se o okrasný, stálezelený keř vysoký průměrně dva až tři metry. Celoročně je ozdobný svými zelenými listy, v květnu a červnu záplavou drobných bílých květů a na podzim spoustou plodů v různých odstínech červené barvy. Je jediným druhem rodu hlohyně, který se v české přírodě vyskytuje. Jejím charakteristickým rysem jsou trny, které mohou být v mnoha případech přínosem, pro údržbu jsou ale dosti nepříjemné, ale její další vlastnosti toto mínus vykompenzují.

Zde se volil jednodruhový živý plot z důvodu funkčnosti. Majitelé mají chatu u svahu a řešili problém se srnkami, které jim chodili do zahrady a okusovaly rostliny. Dále řešili prach z lesní silnice a díky turistické stezce i pohledy od kolemjdoucích. Právě tento plot vyřeší všechny jejich potřeby a zároveň je prospěšný pro místní ptactvo a jiné živočichy.

Svah si paní majitelka osází již sama. My bychom doporučovali trvalkovou výsadbu (doplněnou o cibuloviny) v kombinaci dalších nižších keřů, které celý svah zpevní a zároveň může takový záhon kvést po celou sezónu a zkrášlit pohled na svah.