Výsadba přírodních zahrad pro horké počasí?

14.08.2024

Počasí nás zkouší svým suchem a teplotami, a to se týká i našich zahrad. A to je skvělé, protože nás to učí více vnímat přírodní zákonitosti a pozorovat, jak to ta příroda dělá, že je tam vždycky lépe než ve městě či na naší vyprahlé zahradě? Přírodní zahrady toto vědí, a právě principy z přírody aplikují do soukromých i firemních zahrad, aby zlepšily celkově prostředí, ve kterém se lidé pohybují a žijí.

A tak už všichni víme, že listnatý strom udělá více parády než slunečník, že správně zvolený keř nepotřebuje takovou péči a množství vody, jako třeba nově vysazený strom či trávník, a ještě může kvést dlouhé měsíce, a že přináší spousty dalších výhod i pro okolní živočichy.

Už víme, že trvalková výsadba je celkovým přínosem nejen pro nás, ale i pro celé okolí, ale o tom píšeme v jiných článcích. Dobře zvolená trvalková výsadba totiž nepotřebuje tolik vody ani péče (samozřejmě po výchově záhonu) jak si spousta lidí myslí.

Chtělo by se nám napsat, že podle nás je tento přírodní způsob výsadby zahrad budoucností, ale to je náš úhel pohledu😊, protože když realizujete zahrady bez použití herbicidů a pesticidů, když kombinujete stromy, keře a trvalky, s půdopokryvnými, ale i pnoucími rostlinami, když mulčujete a kompostujete, když přidáte aspoň malý vodní prvek a začnete v zahradě žít, změní to váš vlastní úhel pohledu od základu.

A pak si třeba troufnete i na to pěstování vlastní zeleniny a ovoce, protože co si budeme povídat, vlastní vypěstované jídlo vám zvedne dobrej pocit a úhel pohledu o další level😊.

A jak tedy na tu výsadbu, aby vydržela horké počasí?

Je to pro každé místo individuální, hraje v tom více faktorů, které již z našich článků také poznáte, je to vlastně alchymie na míru danému místu i klientovi, ale pomůcka, které se můžete držet všichni je, volit rostliny převážně prérijní a středomořské, které mají rády slunce a sucho a nezapomeňte i na další možnosti.

A které to jsou?

No vyjmenovat všechny není v našich silách a ani v kapacitě této stránky, ale pro příklad uvedeme:

  • začněte cibulovinami – ač se to nezdá, cibuloviny v půdě jsou přínosem, pro trvalky taktéž (vzájemná symbióza) a časné jarní kvetení oceníte všichni. Ať už zvolíte sněženky, krokusy, tulipány, narcisy, hyacinty apod. chybu neuděláte. A pokud máte rádi okrasné česneky a jejich vysoké kvetení, které přichází po těchto cibulovinách, přidejte je také… Výsadba je nejlepší na podzim a článek jak na to, najdete zde na blogu.
  • pak vyberte keře – ať už to budou tavolníky, mochnovce křovité, třezalky kalíškaté, nebo i hortenzie latnaté (zvolte vhodný kultivar, nebo bude potřeba občas zálivka), pámelníky, pustoryly apod. jsou to rostliny, které kvetou, některé i vícekrát za sezónu, vyžadují minimální péči (jednou až dvakrát za rok střih) a udělají nejen mnoho parády, ale jsou prospěšné i pro jiné živočichy.
  • nebojte se růží – růže uvádíme jako samostatný druh, protože ať už zvolíte půdopokryvné mnohokvěté či s jednoduchými květy, neměly by v přírodní zahradě chybět, nebo pnoucí či sadové, růže do horkého období patří a dají ho, jen volte správné odrůdy a kultivary, nebo je budete muset občas zalít.
  • okrasné trávy přežijí všechno – samozřejmě, že ne všechny druhy a také pozor na ty, které by se vám mohly po zahradě pořádně rozjet, když je nebudete kočírovat, ale okrasné trávy jsou držáky do horkých let, takže jim dejte šanci. Můžete volit druhy vzdušné, jemné, které spíše v zahradě vytvoří závoj než statné sochy.
  • Klasické trvalky do horka – levandule, třapatkovky, třapatky, hvězdice, pelyňky, svíčkovce, některé kakosty a rozrazily, santoliny, šalvěje, šanty, řebříčky, rozchodníky, máčky, pryšce, mateřídoušky a spousty, spousty dalších.
  • Nezapomínejte na bylinky – kombinujme trvalky s bylinami, ať už dlouhověkými, tak těmi, co nejsou mrazuvzdorné. Například oregana, tymiány, mateřídoušky, citrónové verbeny, máty, pelyňky, yzopy, estragony atd.

A samozřejmě nesmí chybět stromy. Právě stromy vám do zahrady přivedou přírodní klimatizaci, kterou vám žádný slunečník, textilní závěs, ani pergola nepřinesou. Stromy v zahradách je budoucnost, protože bez nich to vedro časem bude nesnesitelné i na tom nejhezčím místě.

Vidíte sami, že možností, jak vytvořit funkční přírodní zahradu vhodnou do horka je mnoho a toto je jen střípeček ze všech variant. Nebojte se hledat vlastní řešení vhodné právě pro vás a vaše místo.

Máte doplňující otázky či vás zajímá řešení pro vaši konkrétní zahradu či případ? Neváhejte nám napsat.