Výsadba na podzim v přírodní zahradě

18.10.2024

Není důležité, zda je výsadba v přírodní nebo jiné zahradě, ale jedno je jisté, pokud vysazovat co nejpřirozeněji, pak na podzim. A to se týká stromů, keřů, trvalek, cibulovin, hlíznatých rostlin apod. A proč je podzim nejlepší k výsadbě? A na co si dát naopak pozor?

Jako každé naše téma můžeme mluvit jen z našich zkušeností a všeobecně, protože každé místo, kultivar i podmínky, které neznáme mají vliv na výsledek, ale zkusme to shrnout v jednoduchý článek a určitý pohled na dané pravidlo.

Cibuloviny a hlíznaté rostliny se dělí na jarní a podzimní a pak na ty, které se dají vysazovat jak na jaře, tak i na podzim. Stále ale platí pravidlo, že výsadba na podzim je u většiny rostlin nejlepší!

Proč je podzim nejlepší k výsadbě většiny rostlin?

Tak je jasné, že je to v první řadě počasí a tím pádem i teploty, které panují na podzim. Častěji prší, je vlhčeji než třeba v létě, je pravidelně ranní rosa, teploty už nešplhají nad třicet stupňů a půda je krásně vláčná a plná života, ale s postupujících podzimním časem je zároveň pomalu se uklidňující a připravující na zimu.

Tím pádem je i méně růstu plevele, škůdci již také tolik neatakují zahrady a celkové podmínky jako by vybízely k výsadbě něčeho nového. Půda je také připravena pomoci vysazeným rostlinám se dobře zakořenit, a i vláhy je dostatek na to, abychom nemuseli tak urputně zalévat každý týden ne-li den jako v létě.

Shrneme si to:

  • nižší teplota, kdy není půda suchá a tvrdá a lépe se sází do půdy
  • méně škůdců, kteří by napadaly čerstvě vysazené rostliny (pozor na hlodavce)
  • vyšší vlhkost a vláha v půdě, tím pádem menší potřeba pravidelné zálivky
  • méně rostoucího plevele a tím pádem snížená potřeba plít
  • lepší stav půdy a tím pádem rychlejší zakořenění než třeba v parném létě
  • delší čas na zakořenění (do jara) a tím pádem kvetení již v dalším roce
  • celkově menší potřeba péče o novou výsadbu, než před létem

Na co si dát na podzim při výsadbě naopak pozor?

U cibulovin na to, aby půda nebyla naopak přemokřená, hlavně u jílovité půdy a cibuloviny nebo hlízy nám do zimy neshnily. Zde je dobré správné načasování, nebo přidat do jamky pro výsadbu písek.

Opět u některých cibulovin s výsadbou nepospíchat, i když se píše, že můžete začít již v září, podzim je poslední roky čím dál tím teplejší, a tak i výsadba cibulovin může být koncem října až listopadu, nebo až do prvních mrazů, zkrátka dokud není půda zmrzlá. Nehrozí pak, že cibule vylezou již na podzim a zbytečně se budou vysilovat.

Když máte problémy s hlodavci

Je dobré si zjistit, zda je v okolí nemáte, nebo když máte zahradu u pole, či u vody, tak s nimi rovnou počítat a mladé stromky a někdy i keře ochránit (kořeny) rovnou pletivem, a to samé řešit i u cibulovin (pokud jich nevysazujete velké množství) a řešit ochranu jít při výsadbě. Předejdete tak zklamání. Hlodavci dokážou cibuloviny stáhnout do svých nor celé a při menším množství vám "sežrat" celý záhon.

Myslete při výsadbě i na jaro

Pokud máte na jaře slimáky, myslete při výsadbě i na skladbu rostlin, jsou takové trvalky, které jim nechutnají a ty bychom buď preferovali do výsadby celkově zařadit, nebo je aspoň dali jako okraj záhonu, aby slimáky nové rostliny tolik nelákaly.

V této ochraně pomáhá i biodiverzita - tedy různorodost výsadby. A její výhoda se týká pak i jiných škůdců, kteří hůře pak své hostitelské rostliny hledají.

A na co si dále dát pozor?

A v neposlední řadě je to blížící se mrazy, tedy zima. Výsadbu můžete dělat do doby, než je půda zmrzlá, ale některé mladé rostliny mohou být náchylnější na mrazy, a proto volíme takové období tzv akorát😊. Ale stále je ještě v listopadu ten správný čas.

A co vy? Máte raději výsadbu na podzim nebo na jaře? nebo je to jako nám profesionálům jedno😊 a dokážete se přizpůsobit jakémukoliv období?