Vertikutace trávníku na podzim

02.09.2024

Vertikutaci na podzim provádějte nejlépe v září a díky klimatickým změnám i v říjnu. Vertikutaci provádějte na trávníku starém alespoň 1 až 2 roky, abyste si nevytrhali nevyzrálý porost . Dobré je vždy provádět vertikutaci tzv do kříže, to znamená, že nejdříve jedete strojem jedním směrem a pak směrem protilehlých. Tím zajistíme nejlepší řez.

Kdyby to záleželo jen na nás, tak trávníky buď necháme přirozené s plevelem a nebo je rovnou nahradíme trvalkovou výsadbou se stromy a keři, nebo lučními porosty. Ale vážíme si každého zákazníka a spíše při spolupráci volíme pozvolnou změnu a přesvědčování 😊, kdy věříme, že jednou od velkých trávníků ustoupí postupně všichni.

Trávník totiž patří stále k nenáročněji a nejčastěji udržovatelnému porostu, takže je nejnákladnější v zahradě z hlediska údržby, nákladů a času.

Do té doby se snažíme preferovat vertikutaci maximálně dvakrát ročně a používání organických prostředků.

Jak na samotnou vertikutaci?

Dále musíme dobře zvolit výšku nožů, nastavení volíme podle stavu trávníku, aby nože nebyly ve vzduchu, ale naopak ani ne moc do hloubky. Vždy po nastavení provedeme zkoušku, abychom viděli, že nože stroje trávník neorají, ale vyčesávají travní plsť a stařinu, a drn lehce rozřežou. 

Dále je důležité počasí, kdy vertikutaci provádíme. Zem trávníku nesmí být moc proschlá, tedy suchá a tvrdá, ale zase nesmí být přemokřená až blátivá.

Dobré je i trávník po vertikutaci pohnojit podzimním hnojivem, volíme nejlépe organické.

Mezi organická hnojiva tak kromě klasického hnoje patří například:

  • Kompost nebo digestát
  • Zpracovaný hnůj – tepelné ošetření při nejméně 60 °C po dobu alespoň 60 minut
  • Rohovina nebo hnojiva z ovčí vlny – tepelné ošetření při nejméně 80 °C po dobu alespoň 60 minut
  • Organická hnojiva granulovaná

Pokud máte další otázky k vertikutaci, neváhejte nás kontaktovat. Lze si u nás i tuto službu objednat.