Slunečnice, proč je pěstovat?
Na naší zahradě poznáte, že je jedna květina, kterou má spoluobyvatelka zahrady obzvláště ráda😊, a to je slunečnice. Láska nemusí mít důvody, ale v tomto případě je klidně vypíšu.
Nejen, že má tato rostlina výrazně žlutě zbarvené velké květy, které hrají všemi odstíny, ale také ji milují včely, které v období jejího květenství ocení její pyl, neboť již toho zase tolik už v okolí nekvete. Zároveň slunečnici milují i ostatní opylovači, a další druhy brouků, hmyzáků a po odkvetení a nasazení semínek ji také zbožňují ptáci, a to doslova😊.
Ale slunečnice má ještě i další přednosti, o kterých každý zahradník nemusí vědět a ty si nyní představíme, neboť slunečnice má přínos pro své kvality i po odumření.
Slunečnice patří k meziplodinám, a jak již název napovídá, řadí se k plodinám, které se vysévají mezi dvěma hlavními plodinami, aby udržely nebo zlepšily podmínky v půdě. Ukládají v sobě živiny (zejména dusík, ale také fosfor, draslík, měď, bór apod.) z půdy a po svém odumření a zapravení zpět do půdy se plně rozloží, a uvolní tak prospěšné látky zpět do země.
Ve spotřebě živin tedy řadíme slunečnici mezi slabě až
středně náročné plodiny, kdy živiny do půdy vrátí po odumření a zároveň chrání půdu před rozbahněním i před velkým výparem
vody a zajišťuje tak zachování vláhy. To oceníte hlavně na větších osevních plochách a polích. Slunečnice jsou zároveň dobrou obranou proti růstu plevelů.
Nejlépší je na záhony vysévat (kombinovat) směsi dvou až tří plodin, které dorůstají do různé výšky, abychom tak využili vegetační prostor a dosáhli vyššího výnosu nejen kvalitní zeleniny ale také pozdější kvalitní biomasy.
Proto volíme na zeleninovou zahradu plodiny například jako hrách, slunečnici, kukuřici a fazole.
Slunečnice tedy není jen okrasná květina, ale regulerní přínosná plodina do každé přírodní zahrady. A to nejen svou krásou, ale také svou užitečností.
A to nemluvíme o kvalitě bio oleje, výživové hodnotě semínek, apod. A jak vnímáte slunečnice vy sami?