Proč pěstovat šalvěj a jak?
Mnoho z nás má v rostlinné říši svého favorita, jen si přiznejme, že nějaké rostliny jsou oblíbenější více než jiné a já mám také jednu velkou lásku, a to je ŠALVĚJ. A tak je nasnadě přinést o ní nějaké ty informace navíc😊.
Musím se přiznat, že tohle zamilování se objevilo až po čase, neboť k šalvěji si stejně jako třeba ke konzumaci oliv hledají někteří delší cestu. A možná i právě proto je to tak silný vztah😊. Samotné jméno šalvěje je odvozeno od latinského názvu Salvia, což v překladu znamená jak jinak "LÉČIT".
Účinky a použití
A je to léčivka "pár exeláns". Už jen její přítomnost uklidňuje, vylaďuje a léčí. A co teprve, když ji přidáme do jídla (například pod maso, při vaření rýže a k luštěninám), nebo si vyrobíme olej, ocet, koupel či obyčejný čaj (pár listů zalít horkou vodou, nechat vylouhovat, stačí 30 vteřin na popíjet během dne).
Šalvěj lékařská obsahuje silice thujonu, salviolu, kafru, vonný extrakt cineolu a borneolu. Dále obsahuje tříslovin, saponiny, hořčiny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové, pryskyřice, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální a hormonálně účinné látky. Zkrátka je to nabitá bylina plná výjimečných látek prospěšných pro naše tělo i mysl.
Šalvěj se používá také
pro své protizánětlivé,
antivirotické
a antibakteriální
účinky. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Potlačuje
tvorbu lupů, proto se doporučuje šalvějový nálev po umytí vlasů. Pleťová voda ze šalvěje léčí
problematickou pleť a akné.
Častější pití
šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice a
velmi příznivě působí při obrně. S levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která
pomáhá při nočním pocení. Čaj ze šalvěje má velmi dobré účinky při léčbě nemocí
v játrech, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává
narušení jater. Šalvěj pročišťuje krev, odvádí hleny z dechových orgánů a
žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a odstraňuje poruchy ve střevech a průjem.
Čaj ze šalvěje při vnějším použití je zvláště skvělý při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů, zánětech hrtanu a ústní dutiny. Pro účinky při léčbě zánětů v ústní dutině a při potlačení nepříjemného zápachu se výtažky ze šalvěje přidávají do ústních vod a zubních past (doporučuje se i žvýkání čerstvého listu). Lidé se slabými nervy, ba i ženy s nemocnou dolní částí těla, měli by si dávat sedací šalvějovou koupel. Po bodnutí hmyzem přiložíme rozdrcený list. A tak bychom mohli pokračovat...
Pěstování
Šalvěj vysazujeme na slunečné, teplé a před větrem chráněné místo do hlinitopísčité, vápenité (dostatek uhlíku) zahradní půdy. V době vegetace zeminu udržujeme spíš suchou než vlhkou. Nemá ráda přemokření stejně jako levandule. Bude se jí výborně dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách.
Je dobré ji během roku častěji zaštipovat, ale pokud ji používáte v kuchyni, není to nutné. Dobré je seřezávání starších dřevnatých větviček. Necháte-li šalvěj růst volně, nebude držet kompaktní tvar, ale zase bude krásně bujná.
Na podzim jen zkrátíme výhony na polovinu a zazimujeme tak, že rostlinu je třeba chránit před mrazem přikrývkou v podobě například chvojí.
V čem ji pěstovat?
Pěstování šalvěje není náročné, pěstujeme ji v nádobách i na záhoně. Tento trvalý polokeř s rozvětveným stonkem dorůstá až 80 centimetrů, proto volíme větší nádoby na pěstování, a i na záhonu vyčleníme velikostně vhodné místo. Počítejme, že na záhonu se krásně rozroste.
Co chrání na zahradě?
Šalvěj dovede ochránit úrodu zelí, brokolice, květáku a kedlubny před škůdci všeho druhu. Zkrátka je dobrá ke košťálovinám. Chrání například před běláskem zelným, ale ani slimáky, protože šalvěj jim zkrátka nevoní.
Je to královská bylina a neměla by chybět na žádné zahrádce😊.