Láká vás přírodní nebo permakulturní zahrada?
My máme raději označení přírodní zahrada, protože se ve své podstatě jedná o zahradu, která je kombinací užitkové, relaxační a okrasné zahrady. Zahradu vnímáme jako oázu, jako přírodní kus země, jako další část obyvatelného prostoru, kde lze trávit čas celoročně, a který může přinášet radost, estetický zážitek, relaxační až meditační zóny, praktické užitkové využití s částečnou soběstačností co se týká potravy a to bez chemie a s plnou podporou živých organismů.
Zdravá zahrada je vždy přírodní a chemie v ní není potřeba, pokud už při jejím zakládání budete dbát několika zásad či řekněme jednoduchých pravidel. Přírodní zahrada nemá striktní pravidla a dává prostor pro vkus a možnosti jednotlivce, ale její doménou by měla být péče o půdu, šetrná práce s vodou a tvoření na základech samotné přírody (polykulturní pěstování).
Naproti tomu permakulturní zahrada je více užitková a jejím účelem je celoročně uživit její obyvatele (lidi i živočichy). Je to trvale udržitelný a samostatně se obnovující ekosystém bez zásahů chemických postřiků, ale například i pletí a zároveň se nejedná jen o zahradu, ale celý komplex premakuturního myšlení a žití.
A právě v návaznosti na tyto zásady, zkušenosti, ale i vlastní představy, lze kombinovat oba tyto pojmy a vybrat si to, co každému v dané fázi života vyhovuje nejlépe.
Rozdíl je již v tom, zda je zahrada vzrostlá a dá se říci hotová a vy řešíte její proměnu v čistě přírodní prostor. Zde jsou voleny trochu jiné zásahy a postup více s ohledem na stávající stav a možnosti využití toho, co již na zahradě je - v kombinaci s tím, co jí chybí.
Pokud se jedná o čistě nový pozemek, který má možnost i terénních a krajinářských zásahů, je dobré si vše dobře naplánovat a rozdělit na jednotlivé etapy realizace podle toho, co od zahrady očekáváme. Je tu i eventualita již od začátku pomoci zahradě třeba s proměnou půdních možností a měnit (zlepšovat) ji spolu s výsadbou.
Samozřejmě, že se využívají zásady v obou případech, jen s trochu jiným přístupem.
A svou roli hrají také finanční prostředky, podle jejichž objemu lze samotnou realizaci rozvrhnout do dílčích etap. Nesmíme zapomínat, že zahrada jako další obyvatelný prostor má stejné, ne-li větší finanční nároky na začátku jako třeba interiér uvnitř domu. Ale za to nám přináší v případě přírodních a užitkových zahrad i částečnou finanční návratnost v budoucnu nejen v podobě vlastního jídla.
A je tu ještě jedna důležitá informace, jedna věc je realizace samotné zahrady a druhá věc je její údržba. Řekněte si vždy hned na začátku a upřímně, zda se o zahradu chcete či můžete starat a trávit pravidelný čas její údržbou, anebo ne, a případně v jaké rozsahu. Protože zahrada je živý organismus a její údržba vás nemine. Termín bezúdržbová zahrada je sice hezký, ale taková zahrada neexistuje, pokud má vypadat a sloužit k radosti majitelům po mnoho let.
Než začnete o vlastní zahradě přemýšlet, zodpovězte si několik jednoduchých otázek:
- Jaký je současný stav zahrady?
- Jaké je složení půdy (jílovitá, písčitá, nebo hlinitá? A jaká je její propustnost?)
- Jak si zahradu představujete? Má být kombinací okrasné, užitkové a relaxační zóny? Nebo toužíte po čistě permakulturní užitkové zahradě? Nebo je vaše představa jiná? Nebo nemáte žádnou představu a chcete si nechat poradit?
- Pro koho je zahrada určená? Kdo v ní bude žít a jak? (rodina s dětmi, bez dětí, se zvířaty, grilovací návštěvy, apod.)
- Bude na zahradě i vodní prvek? A v jakém rozsahu a účelu?
- Počítáte s výsadbou ovocných či okrasných stromů? A jsou již na zahradě nějaké vzrostlé stromy a keře, které chcete zachovat? Jaké stromy byste rádi? (lze kombinovat zákrsky, čtvrtkmeny, vícekmeny apod.)
- Máte možnost kompostování?
- Chcete se o zahradu průběžně starat (vy nebo i někdo z rodiny) a tvořit v ní, nebo preferujete spíše
bezúdržbovost? Ta samozřejmě neexistuje:), ale bere se to na zřetel při výběru druhů k osázení a rozložení zahrady na zóny)
- Řešení vody pro zalévání? (aktivní používání dešťové vody, kombinace se studnou, voda z vodovodního řádu, apod.)
Možná, že je to na začátek spousta otázek, ale čím více si toho člověk zodpoví na začátku, tím více ušetří času a peněz v průběhu a na konci realizace. Je opravdu lepší si sednou a zamyslet se nad vlastní představou a pak postupně zodpovídat otázky a třídit si tak reálný stav s představou:)
Vlastní zahrada to je oáza a ta přírodní o to víc, neboť z ní sálá zdraví, vitalita a přirozenost. Přírodní zahrada žije svým vlastním životem s minimálním zásahem člověka a přeci může vypadat dobře a esteticky ladit s okolní krajinou i s příbytkem.
S láskou k přírodním zahradám Terka a Tomáš.