Předpěstování a pěstování ve skleníku
Zelenina po celý rok, mangold, kapusta, saláty přes zimu i v únoru, ředkvičky, rukola a řeřicha už od března a rajčata, papriky i okurky dříve než ze záhonu a bez plísní. Jestli jsme pro něco chtěli skleník, tak pro tu možnost zeleniny i v zimě a předpěstování vlastních sazenic. Ale nyní zjišťujeme, že mít skleník má více svých výhod.
Po pravdě, stále se skleníkem učíme pracovat. Zní to možná zvláštně, ale když nás pustíte do takto malého prostoru (a to máme 12m2 mínus ulička), tak místo za chvíli nestačí 😊. Těch semínek bylo na poprvé trochu moc, a protože vyšlo všechno, tak jsme v jednu chvíli nevěděli, kam se všemi těmi sazenicemi.
Samozřejmě rozdáváme, a získáváme zkušenosti pro další sezónu ve skleníku, kdy už nyní víme, že méně je někdy více😊.
Jak skleník připravit?
Pletivo proti hryzcům. Co ale máme ve skleníku, a bylo už při zakládání skleníku, je pletivo proti hryzcům. Naše zahrada je v blízkosti vody, a tak tu hryzce máme docela běžně. Pletivo chrání zeleninu a sazenice uvnitř, aby se tam hryzec nedostal.
Na hlavní "výstelku" jsme zvolili vlastní kompost, biouhel a zeminu s pískem. Uvidíme, zda v příštím roce použijeme i koňský hnůj, ale zatím potřeba není.
Co ale používáme navíc, je Hnojík. Už minulou sezónu jsme ho s úspěchem používali na venkovní záhony a letos s ním jdeme i do skleníku.
Hnojík je vlastně univerzální čistě přírodní hnojivo na všechny druhy rostlin pro všechny fáze jejich růstu. Jedná se pouze o 100% hmyzí trus podporující život v půdě a postupné uvolňování živin. Výrobce uvádí i repelentní účinek na mšice, molice, smutnice, dřepčíka, lalokonosce, krytonosce, třásněnek, octomilku, svilušek, vlnatku, puklici, smutnici a další škůdce. Škůdce nezabíjí, pouze odpuzuje.
My s ním máme dobré zkušenosti proti mšicím, blýskáčkům a dřepčíkům. Také se nám osvědčil proti plísni na rajčatech, kdy možná i díky kvalitnímu, přirozenému a vyváženému přísunu látek jako dusík, draslík a fosfor v klidu dozrály a ustály velký nápor plísně zvenčí. Také jsme pak už nepoužívali žádné jiné hnojení, jen zálivku s Hnojíkem jednou za čas (doporučuje se jednou za 14 dní) namíchané s vodou v konvi.
Chceme jeho testování rozšířit na více zdrojů, protože nás zajímá přírodní podpora zahrad a rostlin, a tak ho aplikujeme i v některých přírodních zahradách, kde máme údržbu, také na stromy, keře a těšně po výsadbě. Výsledky a zjištění budeme průběžně přinášet i vám, kteří chcete pečovat o zahradu bez chemie.
Ale zpět ke skleníku.
Slimáci po práci
Co jsme ve skleníku letos řešili, byli slimáci. Trochu větší množství nás zaskočilo hned na začátku (v březnu a začátkem dubna), a tak jsme museli nastoupit noční😊 a sbírat každý večer po práci. Ale jak začalo teplejší počasí, už tam máme tak dva obden na celý skleník i zahradu.
Mravenci na chvíli
Mravenci náš skleník také na chvíli navštívili, hlavně se množili v kelímkách s rajčaty. Tak stačilo rajčata zasadit do půdy a mravence dva dny polévat vodou. Mravenci vodu tuze moc rádi nemají, a tak už tam nejsou. Tedy trochu jich tam je, ael to nám nevadí, stejně jako na zahradě je máme moc rádi😊.
A to je ke skleníku zatím vše. Pokud by vás něco konkrétního zajímalo, klidně se zeptejte😊.