Pěstujete dýně? A co takhle zkusit i jiné druhy než jen Hokkaidó a dýně na Halloween?

02.09.2024

Nejen jako dekorace. My máme dýně velice rádi, chutnají nám jako polévka, kaše, pomazánka, ale i jako dip ke grilovanému masu či sýru, milujeme dýňové placičky s feta sýrem a pečenou dýni s plísňovým sýrem a semínky či ořechy. A s grilovanou zeleninou přes celý podzim a v zimě také nesmí chybět. A protože Hokkaidó je jen jeden druh, rozhodli jsme se letos vyzkoušet i jiné druhy tykví a věřte, jedna je chutnější než druhá, a proto vám některé z nich představíme.

Odkud a co s ní?

Na to odkud dýně pochází, není úplně jednoduchá odpověď, protože některé dýně k nám dorazily z Asie a některé přivezl Kryštof Kolumbus z Jižní Ameriky. Více o historii dýní se dozvíte zde.

Nejdřív se u nás dýně upravovaly na sladko a od 19. století se již našly recepty, které připravovaly dýňové pokrmy naslano. Například dýňové zelí se kysanou smetanou byla oblébená příloha k uzenému masu. A už v této době se vařila dýňová polévka. Období babiček, ale i našich maminek přináší velmi oblíbenou úpravu dýně à la ananas s ananasovou trestí. Někdo si třeba ještě pamatuje.

Koření a chutě, které se hodí k dýni jsou například chilli, skořice, anýz, badyán, na slanou variantu je to česnek, kari, chilli, pepř, ale i umeo ocet či sójová omáčka apod … Dýni můžete použít i jako doplnění jiných omáček (viděli jsme i ve svíčkové), vyrobit pyré, které můžeme přidávat při pečení, úžasné je pro dýňové muffiny. Dýně obsahuje velké množství vitamínů a minerálů a také má nízkou energetickou hodnotu, takže v kuchyni může nahradit spousty ingrediencí.

Zajímavé odrůdy

Kabocha (odrůda Buttercup)

Kabocha je nejpopulárnější japonskou dýní, ze které Japonci připravují nespočet různých pokrmů nasladko i naslano. Strukturou a chutí se podobá kombinaci dýně a sladkých brambor.

Slupka je jedlá, i když někteří jí loupají, aby urychlili proces vaření nebo kvůli chuťovým preferencím. Kabocha se používá do příloh a polévek nebo jako náhrada brambor či jiných odrůd dýní. A samozřejmě do spousty dalších receptů. Nám přijde velice hutná, sytější než Hokkaidó a také chuťově výraznější, výborné z ní jsou naslano placky jak příloha či samostatná večeře a nasladko jsou vynijkající lívance nebo muffiny.

Japonci tuto dýni nechávají ještě po utržení dozrát a to 13 dní v teple (cca 25 °C) a pak měsíc v chladu (cca 10 °C). Tím se zajistí plná a nejvýraznější chuť této dýně. Dozrávající dýně také mění svou barvu – slupka tmavne a stejně tak dužina, která se zbarví do tmavě oranžové.

Tato dýně v našich podmínkách roste velice dobře. Na kompostu, kde jsme ji pěstovali, se jí dařilo ze všech odrůd nejlépe a má nejvíce plodů.

Futsu Black

Tato dýně je také z Japonska. Jedná se o malou dýni, tak do jednoho - maximálně tří a půl kilogramu. Někde jí nazývají také dýně muškátová.

Na začátku je dýně barvy tmavě zelené až do černa, proto ten název Black, ale dozráváním se stává béžovo-cihlová s bílým povlakem, někdo může mít pocit, že chytla plíseň, ale je to její přirozené dozrávání.

Dozrávat může tato dýně na záhonu či již utržená. Ale nejlépe dozraje 100 dní na záhonu ještě neutržená. Na skladování je dobrá, vydrží poměrně dlouho, ale jako všechny dýně, teplota skladování by měla být okolo těch 10 - maximálně 18 °C. Ovocná chuť získává při skladování oříškovou hloubku a je vynikající pečená v klíncích nebo obalená a smažená jako tempura (hodně oblíbené v Japonsku).

Dýňová dužina obsahuje množství sacharidů, bílkovin, vápníku, železa, vitamínu C a různých vitamínů skupiny B. Dobře působí na trávení, odstraňuje jedy ze střev, snižuje hladinu tuku v krvi, odvodňuje organismus a pomáhá při chorobách ledvin a srdce.

Je krásná i jako podzimní dekorace.

Sweet Dumpling

Tuto dýni přezdívají i jako sladký tlouštík nebo knedlíček😊. Už název napovídá, že toto je jedna z nejsladších dýní a řadí se i k nejchutnějším. Sweet Dumpling je japonská odrůda vyšlechtěná roku 1976. Tato dýně je nejen silně dekorativní, ale i velice chutná. Dobrá je i její skladovatelnost, která je uváděna po dobu cca 4 měsíců.

Tato dýně je skvělá i syrová. Buď se nastrouhá jako mrkev nebo se odšťavní spolu s dalším ovocem na lahodné smoothie. Nejčastěji se používá pro nadívání. Dýni vydlabete a můžete ji naplnit různou směsí – masovou, zeleninou, sýrovou, kombinovanou a zapéct. Vynikají je také pro sladké varianty, například s javorovým sirupem, nebo do lívanců místo jablka.

Zde recept na velice jednoduchou a rychlou omáčku na těstoviny.

Všechny dýně obsahují proteiny, vitamíny a minerály a tolik potřebnou vlákninu. Jsou nízko energetické, takže pro zdravé a dietní stravování jako dělané.

A co vy? Pěstujete dýně?