Načasování kvetení v přírodní zahradě

25.05.2024

Stále má většina z nás nejraději když to stále kvete. Samozřejmě, že my zahradníci dbáme i na strukturu, různé výšky, funkčnost, ale třeba i na barvu a tvary listů, ale květy hrají také svou významnou roli. Poskládat záhon, který nejen odpovídá představě klienta, ale zároveň ladí se zahradou a celým stylem zahrady, včetně domu je skoro alchymie, protože to nemá jen dobře vypadat, ale těch faktorů a proměnných je o něco víc. Nebo je to celé jinak?

Kvetení není jen na okrasu

Aby v zahradě po celou sezónu stále něco kvetlo je vlastně docela časté přání od klientů, a my to chápeme, i my sami máme rádi, pokud u nás na zahradě něco kvete. Nejde jen o zmíněnou krásu a s ní spojenou vůni květů, ale také o jejich funkčnost, protože nejen hmyz je všudypřítomný právě v takové zahradě, která kvetení nabízí. Takže nejde jen o estetickou stránku, ale o celý koloběh života a podpory zdravé zahrady.

Že je zahrada zdravá a vitální poznáme i tak, že je v ní dostatek půdního života a samozřejmě i toho nadzemního. Dostatek hmyzu je prospěšný nejen z hlediska celkové rovnováhy místa, kdy na jeden druh škůdce je další druh jeho přirozeného (samo se objevujícího) predátora, ale také díky hmyzu pak na zahradě sídlí i další živočichové jako například ptáci, ježci, ale třeba i hadi, netopýři, mohou tam být i ještěrky, žáby, vážky, nebo třeba hlodavci apod.

Přijmout do svého života (potažmo do zahrady) živočichy je hlavním předpokladem, pokud chcete mít přírodní zahradu, protože tím, jak zahradu tvoříte, tvoříte i prostor pro všechny spoluobyvatele, které třeba zrovna nemusíme😊. Přírodní zahrada nás kolikrát učí právě tento různorodý život přijmout, pozorovat a obdivovat.

Kvetení a struktura jdou ruku v ruce

A právě kvetení je nedílnou součástí přírodních zahrad. Ale to neznamená, že i jiné rostliny nemají svůj kolikrát neocenitelný význam, protože struktura, jednoduché odstíny zelené, hnědé či okrové dokáží dostat do zahrady kontrast, podklad a půdopokryvnou funkci, která dělá parádu jak na jaře, tak během léta a přesouvá se do podzimu a pokud neostříháme😊, tak i do zimy. Ale tyto rostliny mají nejen funkci estetickou, ale i půdopokryvnou, vyplňující, podkladovou i podporující.

Spojit kvetení se strukturou je to, o co se v přírodních zahradách snažíme, vytvořit funkční celek, který přitáhne nejen hmyz, ptáky a další živočichy, ale který i pěkně vypadá.

Kvetení je pro hmyz

Takže až budete plánovat výsadbu, zkuste myslet při kvetení na ta období a takové druhy rostlin, které přitáhnou a nasytí hmyz, který pak zase nasytí jiné živočichy a nezapomínejme i na plody (semena) kvetoucích rostlin, které na podzim a v zimě zase zpestří potravu ptákům a nejen jim.

Pokud dokážeme naplánovat kvetení od dubna do prvních mrazíků, udělali jsme pro zvířecí spoluobyvatele dostatek. Můžeme se pak už jen kochat tím, jak si k nám nacházejí vlastní cestu po celou zahradní sezónu, a jak se naše zahrada začíná proměňovat před očima. A pokud máme na zahradě i stromy, keře, vodní prvek a nepoužíváme chemii, uvidíte, že rovnováha se brzy dostaví sama.

Pokud nám totiž v zahradě kvete po celou sezónu, opylovači budou mít radost. A opylovač není jen včela, nebo čmelák, nezapomínejme na to😊.

Krásnou novou sezónu, Terka a Tomáš

A jak to máte vy s kvetením na zahradě?