Když chybí následná péče
Nová zahrada a nově vysazená rostlina je jako malé děcko, které když nedostane následnou péči, samo to nezvládne. Tedy možná, že i zvládne, ale jeho vývoj nebude takový, jaký potenciál mělo na začátku. Možná, že srovnávat zahradu s dítětem je přehnané, no určitě je to přehnané, ale to, co se bude dít bez péče v prvních letech zahrady přehnané není.
Pokud se rozhodnete pro novou zahradu či obnovu té stávající, zvažte hned na začátku i to, zda dokážete dát zahradě potřebnou péči alespoň v prvním roce, nebo si v rozpočtu nechte finanční prostředky na následnou péči od profesionálů.
Proč? Protože nechcete o svou investici přijít.
Proměna zahrady je investice, stejně důležitá jako investice do bydlení, ale hlavně také do budoucna. Je to investice, která má přinést nový komfort a kvalitu života, životního prostoru, v mnoha případech i zajímavější a dostupnější jídelníček (jedlé keře, stromy, zelenina, bylinky apod.). Je to investice, která zvyšuje hodnotu daného místa, a protože taková investice něco stojí, je důležité si svou investici ochránit.
A investici nejlépe ochráníte následnou péčí. Péče o investici jménem zahrada se vyplatí. Čím lepší péče, tím větší odměna v podobě krásné, vitální a fungující zahrady😊.
Co je to ta péče?
Je velký rozdíl, vidět zahradu, která dostala a dostává
pravidelnou péči a zahradu, na kterou nebyl čas a energie.
Pokud totiž správně a dostatečně nezalévám jednotlivé rostliny, nejen že nemohou dobře zakořenit, ale stává se, že natolik proschnou, že zahynou.
Pokud nebudu nějaký ten čas nové záhony pravidelně plejt, sazenice budou plevelem, který je rychlejší dušeny, bude jim brána výživa, kterou mohly mít sami pro sebe a jejich růst nebude takový, jaký by si zasloužily. Někdy může plevel rostliny i převálcovat úplně.
A pokud nebudu samozřejmě rostliny podle druhu po odkvětu nebo včas stříhat, nebudou v příští sezóně tolik kvést, nebudou tvořit pěkné úhledné trsy a jejich vzhled nebude odpovídat schopnostem a potenciálu rostliny. To samé platí u keřů i stromů.
Alespoň tři základní úkony
Zalévání, plevelení a stříhání.
To je to, co stačí, ale nutné je to dělat správně. Plevelení je snad všem jasné, řez a střih je již odbornější záležitost, protože to má každá rostliny, keř i strom své vlastní specifické, ale zalévání si můžeme trochu lépe představit. Ano, slyšíte dobře, pojďme se podívat na zalévání.
Jak na správné zalévání
Možná, že si myslíte, že víte, jak zalévat, je to přece tak jednoduché, ale nám to nedá a trochu vám o tom zalévání přeci jenom něco řekneme😊.
Když totiž zasadíte rostlinu z kontejneru či balu ze zahradnictví, je většinou v tzv rašelinovém balu a tento bal velice rád vysychá. Rašelina má tu vlastnost, že na jednu stranu pojme hodně vody, ale zároveň pokud vyschne, tak dokonale. Čím větší rostlina tedy déle pěstovaná (stará), tím více vody potřebuje, a to i když se jedná třeba o suchomilnou levanduli. Pro zakořenění bude potřebovat hodně vody.
Nejlepší ukazatel jaj a kdy zalévat je strčit prsty přímo do balu
rostliny u stonku či kmene ke kořenům. Jestli má rostlina bal
vlhký nebo potřebuje zalít tak poznáme nejlépe.
Vždy zaléváme k balu, přímo ke kořenům,
a ne na listy či okolo rostliny. Okolo se děje zalévání v případě stromů,
a to až v určité fázi. Takže co nejblíže rostlině,
pokud možno pomalu (žádný silný proud, který vodu, zeminu i živiny odplaví) dostatečné množství vody.
Raději zalévat méně často (dvakrát. třikrát týdně), ale o to vydatněji - klidně i půl minuty k jedné rostlině v případě keře, u květin či zeleniny aspoň několik vteřin.
Podrobně jak správně zalévat najdete v tomto článku zde: https://www.bydlimenazahrade.net/l/jak-spravne-zalevat/
Ať vám roste, přeje Terka a Tomáš😊.
A jak zaléváte Vy?