Kdy začít s údržbou po zimě?

19.02.2025

Dřív stačilo napsat začátkem jara, nebo v březnu a hned bylo jasno a každý to respektoval, ale s tím, jak se mění klima a počasí je čím dál tím více proměnlivé, nepředvídatelné a vlastně úplně jiné než dříve, je i v údržbě a v péči o zahrady více kladen důraz na vlastní rozum, intuici a individuální přístup.

Co to znamená individuální přístup?

To znamená, že každá zahrada, každá oblast i v naší malé republice je jiná, a tak je třeba k místu a typu zahrady přistupovat individuálně. Vnímat o to víc, co na zahradě roste, jak je koncipována a kde se nachází, jaké je zde počasí apod. Všímat si detailů a potřeb jak jednotlivých rostlin, tak zahrady jako celku.

Když mám zahradu, kde si cením přírodního stylu, spolupracuji s přírodou a vnímám důležitost živočichů, kteří mi na zahradě pomáhají, pak první údržbu přesunu na teplejší počasí a nechám živáčky a broučky v klidu přezimovat, protože využívají právě ty suché trávy, listí, trvalky, keře apod.

Pokud bych jim zazimovací "bytečky" ostříhal již v únoru ještě s mrazíky, většinu z nich zlikviduji a rovnováha v mé zahradě se dít moc nebude.

Pokud mám vysazeny v záhonech cibuloviny, a to větší množství a různé druhy, a řeším, že si je v březnu až budu dělat údržbu později zašlapu, volím kompromis a rozdělím si údržbu zahrady na více částí.

Ostříhám to, co by vadilo pozdější údržbě s již vylezlými cibulovinami a zároveň to, čemu nevadí ještě vracející se mráz a část nechám až na březen neboli předjaří.

Nelze říct kdy a jak, ale vnímat jedinečnost každé zahrady zvlášť.

Pěkný příklad rovnováhy v zahradě. Mšice už se na růžích připravují na jaro, aby berušky měly co jíst, takže pak vyvstává otázka... Stříkat přípravkem proti mšicím? Neznamená to náhodou, že tím zahubím i berušky? A co budou žrát berušky, až se vylíhnou larvy? Za den sní beruška kolem 50 mšic, za celý svůj život jako larva i dospělec spořádá slunéčko dohromady až 4000 mšic.


Co to je ten vlastní rozum?

No, ten máme každý vlastní a jedinečný, takže jeden řekne, kašlu na to, jdu to ostříhat už teď, svítí sluníčko tak co, druhý, že ještě počká, že jsou tam přeci ti živáčkové a nechá to tedy na později, jiný to dělá stále stejně jako jeho předci, další se zase řídí nejmodernějšími výzkumy a počasím atd.

Ve skutečnosti vlastní rozum neexistuje, je to jen směs naučených vzorců a osobních zkušeností, a také v tom hraje roli naše osobní nastavení mysli a momentální stav.

Řídit se "vlastním rozumem" je nejčastější reakce jedince, a to odráží jak to v zahradách funguje či nefunguje dnes. Není to špatně ani dobře, prostě se to tak děje.

Jak pracovat s intuicí?

To je trochu jiný přístup, protože intuice chce čas a pracovat vždy plně z přítomnosti znamená, že kdy ostříhat a kdy na jarní údržbu zahrady neurčuji já sám hlavou (rozumem), či emocemi (vysvitne sluníčko a já už nedočkavě běžím "čistit" zahradu), ale až to tzv. přijde samo. Zkrátka přijde impuls a vy konáte a nepřemýšlíte už o tom.

A ono to vždycky přijde, a pěkně se to poskládá a koná se bez přemýšlení. Není tam nikdo, kdo by řešil kdy je ten správný čas na údržbu, nebo už mohu jít stříhat, ale zkrátka to jednoho dne přijde a jde se na to😊.

Tento způsob je nejjednodušší, nevyžaduje žádnou námahu, ani složité myšlenky či plánování, a děje se tak přirozeně, jak se jen může život dít😊.

Závěrem

Ale v každém způsobu našeho konání je jedno jisté, jak se proměňuje počasí, proměňuje se i přístup k péči o zahrady a stává se čím dál tím více individuálním, pečujícím, intuitivním a vnímajícím přírodu a její principy, které sami reagují na tyto změny.

Nebojme se být více trpělivý a naslouchat životu, který je tu neustále přítomen a nechce po nás nic jiného, že se zklidnit a uvědomit si, že o nic nejde, je to nakonec jen údržba😊.


Napište nám, jak to vnímáte vy?