Jarní činnosti na zahradě?
Většina zahradníků jak dobře víme, se těší na jaro, ale jsou tu úkony, které právě na jaře připraví zahradu na celou sezónu. Ať už se jedná o péči o půdu, o střih trvalek, řez některých stromů a keřů, či výsadba a přesazování stávajících nebo zakládání úplně nových záhonů. A ne jinak je to i tento rok.
Tím, jak byla mírná zima, máme už nyní za sebou a před sebou více zakládání nových záhonů než loni a vnímáme také víc zakládání nových zahrad (u novostaveb). Je vidět, že se naše priority napříč společností se mění a stále více z nás touží po funkční přírodní zahradě plné stromů, keřů a trvalek v kombinaci s užitkovou částí a vlastním kompostem či skleníkem.
Těší nás stoupající potřeba udržitelnosti.
To, co jsme ještě před pár lety museli vysvětlovat, dneska každý vyžaduje sám. A tak tu jsou zahrady bez chemie, pesticidů, umělých hnojiv a postřiků trávníků, bez závlah, jen s přírodními materiály, s vlastním kompostováním, používání materiálů v místě zahrady a větší potřeba vlastního pěstování, a to i třeba jen pro radost (vyvýšené záhony, trvalkové a bylinkové záhony). Soběstačnost, udržitelnost, podpora všeho živého, přírodní materiály, péče o půdu apod.
Nejde o permakulturu, jde o zdravý rozum. A i když má každá zahrada svá specifika a představy klienta, je nakonec na každém
jednotlivci, jak k zahradničení přistoupí. Asi nejdůležitější je hlavně v klidu, nestresovat se, že něco nestihnu, nebo něco udělám špatně, a dělat
postupně jeden úkon za druhým, jak to přichází.
Pokud máme koncept zahrady a přesnou představu toho, co tvoříme a kam směřujeme, je pak snadné dělat změny, které přináší každoroční péče o zahradu, nestálé počasí a třeba i nové informace, které "cestou" dorazí.
Jarní údržba odkryla strukturu a už postupně vykukují jarní přírůstky, letní velikáni nesměle vystrkují listy a první květy se připravují na opylení. Rašící pupeny startují svou každoroční pouť za vysemeněním. A my jsme u toho, abychom pozorovali, co to naprogramování přírody přinese za nová překvapení, zjištění či potvrzení…😊
Takže, co je součástí jarní péče?
- připravíme si záhony na letošní výsadbu pokud ještě nemáme z března či podzimu (kompost, biouhel, vyzrálý hnůj apod.)
- štěpku, kompost či slámu ke stromům, kde chceme zamezit většímu rozpínání plevele
- zakládání instantních záhonů
- střih trvalek, jejich suchých částí
- střih levandule
- ještě stihneme střih některých keřů, hlavně v živých plotech
- okrasné trávy bychom také měli mít ostříhané
- střih růží probíhá s kvetením zlatice, takže kde ještě kvete, stále stříháme
- první výchovný řez ovocných stromů od konce vegetačního klidu až do začátku rašení
- výsadba cibulovin a prvních trvalek
- vysetí zeleniny na záhony podle odrůdy jako ředkvičky, řeřicha, rukola, hrách, petržel, celer, zelí, mrkev, cibule, mangold, kedlubny atd.
- vysetí zeleniny do skleníku (pokud máme) opět podle odrůdy jako například dýně, tykve, koriandr, kedlubny, bazalka, ale i třapatky, hledíky, lupiny atd.
- předpěstovaná rajčata, papriky a okurky ještě necháme za oknem nebo je přemístíme do skleníku
- může začít výsadba většiny rostlin v kontejnerech
- po rozmrznutí půdy začíná výsadba peckovin, jako meruňky, broskve, třešně, višně a švestky (hlavně ty v prostokořeném stavu)
- dále již měsíc vysazujeme opadavé listnáče, ořešáky a sazenice vinné révy, dále břízy, jehličnany a stálezelené dřeviny, také ibišky, magnólie a komule
- a určitě jsme na něco zapomněli, ale to nevadí...vy stejně víte, co a jak...
A jaká je vaše jarní údržba? Líbí se vám začínající jarní zahrada? Máte na zahradě cibuloviny?