Jaké použít keře na živý plot a podle čeho vybírat?

01.08.2024

Keře jsou trochu opomíjené rostliny v rodinných zahradách, a přitom mají úžasné vlastnosti a funkce, potřebují minimum péče a jejich vzhled je už jen třešničkou na dortu. Naším cílem je zvýšit povědomí o těchto úžasných stavebních kamenech každé zahrady. Ať už si vyberete keř jako solitér či jako skladbu živého plotu nesáhnete vedle, keře mají mnoho výhod, které žádný jiný rostlinný druh nemá a na každé místo existuje vhodný keř.

Proč keř?

Protože správně vybraný keř čistí vzduch a zachytává prachové částice, zadržuje a tlumí hluk, snižuje teplotu místa, zvyšuje vlhkost místa, je potravou pro zvířata a je jejich úkrytem, zlepšuje půdu a podporuje mikroorganismy v ní, je to estetický a praktický prvek v zahradě a nejen tam. A tak bychom mohli pokračovat.

To, jaké zvolit keře na živý plot je každého věc, ale má to pár zásad, které když člověk dodrží, zvýší si tak pravděpodobnost, že jeho živý plot dobře zakoření, bude dobře růst a dělat radost, a ne naopak starost.

Jak na to?

V první řadě je to samo místo, kde chceme živý plot založit. A to z hlediska umístění, povětrnostních podmínek a podnebí v dané lokalitě, to znamená, zjistit si nebo vědět, jaký typ podnebí a půdy se nachází na mém území.

Další ze zmíněných priorit je složení půdy a její současný stav, protože každý keř potřebuje různé podmínky a má vlastní nároky na zeminu, kvalitu půdy a její celkové složení. S tím je třeba počítat už při osázení.

Dobré je podívat se na skladbu okolních stromů a keřů, tzv. náletů, které nám mohou pomoci určit, čemu se v dané lokalitě daří velmi dobře a co má převahu. I to ukazuje, které typy rostlin zvolit, aby živý plot do budoucna prosperoval, byl odolný, rychle rostl a tím pádem nám dělal radost.

Dále je třeba zohlednit lesní zvěř (hlavně srny a zajíce), kteří mohou mít vliv na udržení vysázeného plotu, a tak je třeba počítat s případnou ochranou vysázeného porostu, nebo volit takové druhy, které této zvěři nechutnají.

Je tu i další velmi důležitý ukazatel, kterého je třeba se držet, a to je světlo. Některé rostliny potřebují hodně světla, některé polostín a některé mohou růst v úplném stínu. To je velice důležité, protože bez dostatku světla některé keře nepřežijí, i kdybyste se snažili sebevíc. S tím souvisí i prostor, který každý z vybraných keřů potřebuje.

Nesmíme zapomenout na možnost zalévání. Někdy se zapomíná na to, že některé keře potřebují hlavně v prvních rocích pomoci závlahou a je proto dobré dát párkrát v měsíci pár několik konví vody přímo k vysazenému keři (samozřejmě podle počasí a době vysazování, na podzim není zálivka potřeba tak často).

Další důležitou a často opomíjenou potřebou je střihání keřů. Jsou keře, které stříhat nepotřebují, ale pak jsou takové, které když nestříháme na začátku po výsadbě pravidelně, nedosáhnou kompaktního, hustého a pěkného vzhledu.

Také je tu aspekt opadávání. Ano většina listnatých keřů (ale i některých jehličnatých), na podzim nebo časně z jara opadávají a pak je potřeba s tím počítat. Někomu pohrabání listí nevadí, někdo nemá problém nechat spadané listí či jehličí jako mulčovací hmotu na místě, nebo je varianta zvolit neopadavé keře, či celoročně zelené druhy.

Většinou v zimě n zahradě tolik času netrávíme, takže opadavé keře by neměly být na škodu. Také lze přesadit keře trvalkami či okrasnými travami či jejich kombinací a zajistit si tak krycí vlastnost plotu po celý rok.

Další z hledisek při výběru vhodného keře pro živý plot je určitě i estetická stránka společně s praktickou. Jakou funkci má pro nás živý plot splňovat, zda ochranou, zakrývací, okrasnou, ale třeba i jedlou či vhodnou pro ptáky, opylovače a motýly. Anebo více důvodů dohromady.

Někdo zohledňuje i ekologické hledisko, zda zvolená rostlina zapadá do krajiny, zda odpovídá typu území i z hlediska okolní krajiny a přirozeného růstu, a to je důvod velice užitečný a dobrý.

Závěrem

Vypisovat všechny aspekty podle kterých se volí "správný" druh keře či stromu pro živý plot je nespočet, ale je na zamyšlení před volbou varianty živého plotu, který nesázíme na pár let, ale většinou na desítky let života, který druh zvolit, aby nám přinášel užitek s praktickým využitím a také zároveň radost a ne starosti.

Ale stojí to za to, neboť krásu, energii a užitek z živého plotu žádný beton ani pletivo nenahradí. Volba je na každém z nás.

Typy na úžasné keře vhodné do živých plotů

Pustoryl (Philadelphus) je rod rostlin patřící do čeledě hortenziovité. Jsou to opadavé nebo řidčeji stálezelené keře s jednoduchými vstřícnými listy a bílými květy. Jsou rozšířeny ve východní Asii a Severní a Střední Americe, pustoryl věncový roste jako jediný zástupce v jižní Evropě a na Kavkaze.

Kultivar Philadelphus coronarius ´Lemoinei´ úžasné jemně voní a je úžasný jako solitér i do živých plotů.

Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius) je opadavý keř rostoucí do výšky dvou až tří metrů, s jednoduchými listy na obloukovitých větvích. Květy jsou bílé. Kvete v květnu až červnu, květenství je chocholík pětičetných květů, podobných květům tavolníků. Listy jsou hluboce laločnaté a zubaté.

Kultivar Physocarpus opulifolius 'Diabolo´má krásnou vínovou barvu a růžové květy. Opět velice vhodný keř jako solitér i do živých plotů.

Bez černý (Sambucus nigra) - V České republice se přirozeně vyskytují tři druhy bezu a některé další kultivary se pěstují jako okrasné dřeviny. Nejznámějším zástupcem je bez černý, který se odnepaměti využívá v lidovém léčitelství i domácí kuchyni. Jeho květy se zpracovávají na šťávy, zatímco plody na džemy a likéry. Velkou výhodou bezů je jejich nenáročnost i poměrně rychlý růst.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) - je druh kvetoucí rostliny z čeledi Hydrangeaceae pocházející z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé byl formálně popsán Philipp Franz von Siebold v roce 1829.

Kultivar Hydrangea paniculata 'Pink Queen' je další hortenzií, která má nádherné květenství velké až 30-35 cm. Květy jsou nejprve bílé, lehce vanilkové, světle zelené, později vás překvapí tmavě růžovým zbarvením. Květy působí velmi vzdušně a lehce. Kvete od července do září. Velké, zelené listy vyrůstají na červených stoncích, které působí velmi dekorativně. Dorůstá do výšky 200 cm.

Tavolník (Spiraea vanhouttei) - Dorůstá do výšky 2-2,5 m a vytváří vzpřímený keř se široce převisajícími větvemi. Tento opadavý keř je křížencem Spiraea cantoniensis a Spiraea tilobata. Listy má shora zelené, zespodu namodrale zelené, s laločnatým okrajem. Bílé květy uspořádané v kulovitých květenstvích rozkvétají od konce května do června. Větvičky jsou květy tak obaleny, že téměř není vidět olistění.
Snáší slunné stanoviště i polostín. Roste v jakékoliv zahradní půdě, preferuje vápnité půdy. Hodí se do živých stříhaných plotů a volných keřových skupin nebo jako solitéra.

Pámelník (Symphoricarpos albus) - vhodný do nižších plotů. Dřevina kvete od června do srpna. Plody, které se tvoří na podzim a dlouho na keřích přetrvávají, jsou bílé bobule, které zejména děti používají jako práskací kuličky. Při požití jsou mírně jedovaté. Tento keř velmi snadno zplaňuje a snadno se množí a rozšiřuje odnožemi vyrůstajícími z kořenů. Tato dřevina snáší jakékoliv půdní typy i přísušky. Stanoviště může být slunné, ale toleruje i stín. Je mrazuvzdorná a velmi odolná.

Dřín obecný (Cornus mas) - Dřín obecný vytváří robustní, jasně zelené živé ploty. Je to domácí opadavá listnatá dřevina, dosahující výšky až 7 metrů. Listy jsou vstřícně postavené, eliptického až vejčitého tvaru, jasně zelené barvy. Kvete ještě před olistěním, od února do dubna, množstvím žlutých květů. Plodí na konci léta, plodem je červená jedlá peckovice s vysokým obsahem vitamínu C.

Trnka obecná (Prunus spinosa) - Trnka obecná je až 3 m vysoký, opadavý keř, který na jaře kvete drobnými bílými květy. Plodem jsou modrofialové kulovité peckovice, které se dříve používaly v lidovém léčitelství na snížení krevního tlaku nebo proti zánětům v cévách. Plody, které jsou většinou trpké a až po seschnutí bývají sladké, se zpracovávají na výrobu vín nebo marmelád. Trnka obecná nejlépe roste na propustných půdách a slunném stanovišti.

A taky nezapomínejme na muchovníky, zimolezy kamčatské, rakytníky, hlohyně, svídy, hlohy, ale i jehličnaté tisy, žlutě kvetoucí zlatice, půdopokryvné růže, kdoulovce, šeříky, brsleny, komule nebo třeba dříšťály.

Kombinujme, pečlivě vybírejme a hrejme si...


Možnost konzultace či přímo poptávky můžete zasílat prostřednictvím tohoto formuláře. A pokud máte nějaké otázky ohledně vaší zahrady, rádi vám bezplatně poradíme online.