Jak vytvořit romantický trvalkový záhon do města i na vesnici?

03.06.2022

Tohle je záhon na slunce a pokud použijete i dřevěné uhlí a půdopokryvnou výsadbu, tak nebudete muset ani tolik plejt a zalévat. Ale každá výsadba potřebuje občasnou péči, a to hlavně na začátku.

Klientka si přála romantiku, barvy růžových a fialových odstínů a zakomponovat mečíky. Byla to hra na to, co by vypadalo dobře a co je v nabídce zahradnictvích😊, ale výsledek se povedl, tedy hlavně podle klientky, a to je teprve po výsadbě, počkejte v dalších letech😊 až vše zakoření a rozroste se, zatím jsou to "jen" sazenice.

Tohle umí jen trvalky.

I vesnické zahradní trvalky v kombinaci s moderními okrasnými trávami mohou vytvořit krásný současný módní záhon, který nejen, že bude fungovat a bude vyžadovat méně údržby než trávník, ale zároveň může kvést od jara do zimy a dotvářet atmosféru a styl celé zahrady. Hrajme si a tvořme.

Jdeme na to

V první řadě, jak jsme již řekli v některých předchozích článcích, postarejte se o půdu. Čím více dáte půdě před samotnou výsadbou, tím méně práce vás čeká v průběhu zakořeňování sazenic a růstu všech rostlin. Kompost a dřevěné uhlí umí "zázraky" a jde to i bez chemie, takže ho přidejte také. V tomto případě, protože byla půda příliš těžká jsme přidávali i písek.

Ale než začneme s půdou či sázením - vezmeme si papír a nakreslíme si přibližně v nějakém menším (cca) měřítku rozměr záhonu a začneme si rozmýšlet, které rostliny použijeme. Nemusí to být nějak důkladně, stačí třeba čtverečky, trojúhelníčky, obdelníky a kolečky rozdělit rostliny na půdopokryvné, nízké, střední a vysoké, nebo jinými barvami označit dobu jejich kvetení a velikost, zkrátka vypsat si rostliny, včetně kultivarů, které jsou vhodné do záhonu a které chcete v záhonu mít.


Přesné rozdělení podle výšky je toto, ale my používáme pro své účely trochu jiné Viz výše:

  • TRVALKY NÍZKÉ (1 až 30 cm výšky)
  • TRVALKY STŘEDNĚ VYSOKÉ (30 až 80 cm výšky)
  • TRVALKY VYSOKÉ (80 až 200 cm výšky)

Takže naše jednoduché rozdělení je na půdopokryvné, cibuloviny, nízké, střední a vysoké rostliny. Někdy ještě rozdělujeme na traviny a kapradiny. Pokud zkombinujeme tyto všechny výšky a přidáme i různé struktury a trvalky, které se hodí právě pro toto umístění (slunce, polostín, stín, vláha, sucho, ...) a zároveň si zvolíme navazující oku lahodící barevnou škálu, budeme mít záhony v příjemných odstínech s hloubkou a strukturou, a z hlediska péče budeme také o to méně plejt a rostliny v záhonu budou časem fungovat spokojeně pospolu ve vzájemné symbióze.

Máme nákres, výpis rostlin a osazovací plán. Rostliny nakoupeny, půda připravena a teď co?

Jak sázet trvalky?

Záleží na tom, jak chceme mít záhon brzy kompaktní a fungující, to znamená, že jsme nakoupily sazenice a nevíme, jak daleko od sebe vysazovat rostliny. Naše zkušenost je, že když záhon má svůj čas a nespěcháme - stačí pět až šest trvalek na metr čtvereční, to se týká i vysokých rostlin v záhonu. Pokud chceme rychlou funkčnost a záhon další sezónu mít tzv hotový a fungující naplno, tak dáme deset až dvanáct sazenic na metr čtverečný.

Může se stát, že budeme muset v příštím roce omezit "rozpínavost" některé z trvalek buď rozdělením nebo odkopem. Můžeme jej pak použít na jiný záhon, nebo rozdat. My kontrolu provádíme vždy po měsíci a pak po roce.

Další nepsané pravidlo je, že sázíme rostliny vždy stejně, jak jsme je vyndaly z květináče ze zahradnictví. To znamená neutopit, ale ani zbytečně nevytáhnout nad zem, zkrátka držíme se toho, jak byla sazenice pro nás vypěstována.

Zem u rostliny dobře upěchujme, můžete si to vyzkoušet tak, že budete chtít rostlinu vytáhnout a ono to nepůjde. Vzduch ke kořenům nepatří a rostlina potřebuje tzv upevnit na místě.

A teď už jen důkladně prolít vodou. Na to nezapomínejte, rostliny potřebují pro své zakořenění vodu. A v prvních měsících pravidelná zálivka udělá své. Je rozdíl vidět záhon zaléván a nechán napospas počasí.

A nakonec mulčování

My mulčujeme vždy, protože dokud se rostliny plně nezapojí a nedorostou požadované velikosti, nechceme přeci, aby nám plevel předběhl celý zamýšlený záměr a věřte, že plevel je vždy rychlejší😊. A samozřejmě, že mulčování má i své další výhody.

Takže mulčujeme podle druhu záhonu a podle možností kůrou (klasika, která není vhodná pro skalničky a suchomilné rostliny, ale i levandule to v záhonu trvalek dobře snáší, když je na slunci), dřevní štěpkou (nejlepší z listnatých stromů, pokud to má být alternativa kůry pro zásadomilné rostliny), štěrkem či pískem (tyto suroviny jsme zatím nepoužívali, měly pro nás zatím více proti).

Dále vysazujeme tak, že jednotlivé druhy rostlin opakujeme, či používáme více rostlin od jednoho druhu k sobě. Záleží na zamýšleném výsledku záhonu, ale více rostlin od jednoho druhu u sebe lépe funguje a vytvoří kompaktní "kopečky" barev a tvarů v jednom tónu. Ale ani to nemusí být pravidlem, můžeme použít i efekt louky, nebo se inspirovat v přírodě. Fantazii se meze nekladou.

U tohoto typu záhonu jsme zvolili opakování trochu jiné, protože na místě již byly velice vzrostlé růže a pivoňky. Levandule udělala opakující se strukturu po celém obvodu záhonu a další rostliny jsme již opakovali v daných sektorech - svíčkovce pospolu, šalvěje různé druhy pospolu, atd.

Také jsou v záhonech cibuloviny (tulipány, modřence), které nyní nevidíte, ale na jaře své kvetení ještě projeví. Na cibuloviny nezapomínejte. No a zmíněné mečíky neboli gladioly (Gladiolus) jsou také teprve před rozkvětem. Ty udělají parádu až v říjnu, stejně jako plno dalších květin, protože záhon je koncipován na kvetení od jara do pozdního podzimu.

A nyní se již můžete radovat z nového záhonu trvalek.

A jaké druhy trvalek i s jejich kultivary jsme použili například na tento záhon my?

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue'), Svíčkovec (Gaura lindheimeri), Svíčkovec (Gaura lindheimeri 'Graceful Light Pink'), Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia 'Crazy Blue'), Šalvěj hajní, (Salvia nemorosa 'Rosa Königin'), Šalvěj hajní (Salvia nemorosa 'Blau Königin'), Šalvěj nádherná 'Edula Rose' (Salvia superba 'Edula Rose'), Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata 'Endless Love'), Náprstník červený (Digitalis purpurea 'Castor Rose'), Náprstník červený (Digitalis purpurea 'Castor Peach'), Mateřídouška (Thymus x citriodorus 'Aureus'), Japonské astry (Kalimeris incisa), Proso prutnaté (Panicum virgatum 'Heavy Metal'), Kyprej vrbice - potřebuje vlhko, jen pokud budete zalévat nebo je záhon vlhku, zde část byla (Lythrum salicaria 'Stichflamme'), Šuškarda klasnatá (Liatris spicata), Třapatka (Echinacea 'Purple Emperor'), atd. a na místě již byly růžové pivoňky a růže.

A jaký je váš trvakový záhon?

Zatím jsou to jen sazenice, takže hlavní parádu projeví až příští rok a každým rokem bude krása záhonu stoupat, aby zase cca po třech letech dojde k redukci některých rostlin a záhon dostane tzv. facelift:) Další fotografie přineseme s tím, jak budeme výsadbu sledovat.

A pro představu - záhon PŘED:

Pokud nám chcete něco sdělit, nebo napsat, můžete využít tento online formulář.