Jak vystavět přírodní zahradu? Pomocí pyramidy

15.05.2024

Když jsme hledali jednoduchou pomůcku proto, jak vysvětlit princip tvorby přírodní zahrady, napadla nás pyramida. A vytvořili jsme pro vás takovou jednoduchou pyramidu. Je to vlastně základ - základ tvorby přírodní zahrady. Už víme, že přírodní zahrada je bez chemie, umělých hnojiv a pesticidů. Ale je tu také struktura přírodní zahrady a její jednotlivé vrstvy.

Když jsme s Tomášem realizovali již několikátou přírodní zahradu, říkali jsme si, že i když je každá zahrada jiná a její majitelé mají jinou představu a každé místo má svá vlastní specifika, je přeci jenom něco, co spojuje všechny, a to hlavní stavební postup, když si vypůjčíme terminologii odjinud.

Tvoříme vždy funkční přírodní celek a stejně jako každý les, či celistvé přírodní místo je nutné propojit jednotlivé vrstvy ve spolupracující, podporující se a samostatně fungující celek.

Když se podíváte do přírody, kdy vznikne třeba spadlým stromem holé místo - časem vždy nejdříve začnou růst plevele, aby zaplnili volný prostor, pak nastupují nižší půdopokryvné rostliny a mezi nimi začínají řašit nálety (keřů a stromů), pak jsou to keře, které zaplní místo a připraví půdu pro stromy. A to můžeme pozorovat i na své zahradě (odkryjte kus půdy a pozorujte. 

A pokud se zpětně podíváte do přirozené přírodní oázy smíšeného volně rostoucího lesa, dojde vám, že je to tak jednoduché, tak logické, a tak fungující.

Cílem je zakrýt holá místa. Propojit jednotlivá patra ve funkční samostatný celek, který prosperuje a funguje za všech klimatických podmínek i změn.


A že se v tomto přirozeném koutu cítíte nejen dobře a přirozeně, volně, ale zároveň chráněně? Že je to místo dávající v létě stín a vlhkost, na jaře první jarní sluneční paprsky a kužele světla mezi korunami stromů, které podporují růst, ranní rosu a tlející procesy ve spolupráci s mikroorganismy pro potřeby rašících rostlin, úkryty v keřích pro hnízdění některých ptáků a vlastně dostatek potravy pro všechny zvířecí obyvatele, ale i vás. Na podzim se přidá i "kvetoucí" podhoubí, dostatek potravy v podobě plodů a semen pro nadcházející zimní období.

A tak bychom mohli pokračovat ve výpisu všeho, jak smíšený les funguje a prosperuje.

Ale když chceme něco takového vytvořit v naší zahradě, je to možné? A bude to fungovat i ve spojitosti se zeleninou, ovocem, bylinkami a okrasnými květinami?Nastává tedy otázka, mohu takto logicky a jednoduše vytvořit svou zahradu, ale i s těmi jedlými plody? Může být moje zahrada užitková, ale zároveň okrasná tak, abych nebyl jejím otrokem, ale naopak spolutvůrcem? Mohu vytvořit přírodní oázu a žít v ní?

Pokud chcete zahradu, která se stane součástí vašeho každodenního života a jednotlivé pokojíčky, prostory a místa vaší zahrady se stanou obyvatelnými celoročně, pokud chcete zahradu bez chemie, pesticidů a umělých hnojiv, pokud chcete zahradu, která bude prosperovat i bez pravidelné zálivky, a která bude plodit po celý rok, a zároveň vám dá stín a vlkost v letních měsících a ochranu před silným větrem a hlukem zvenčí jindy...

Pokud chcete zahradu, která se co nejvíce podobá přírodnímu zdravému klimatickým extrémům odolávajícímu celku, pak použijte pro vytvoření takové zahrady tuto jednoduchou PYRAMIDU.

Použijte pyramidu.

Toto je jednoduchá mnemotechnická pomůcka, která ukazuje, jak osázet zahradu, aby byla samostatně funkční a pracovala pro mě, a na čas i beze mě. Každý druh flóry je zastoupen na pyramidě podle daného množství, se kterým je potřeba počítat, aby funkčnost zahrady byla realizována.

Tvoříme celek, který se skládá z jednotlivých vrstev nebo chcete-li pater. Budete muset zapomenout na zahrad-ničení, ale začít pozorovat a být tady a teď. To znamená, že nebudete řešit co kdyby a předjímat, ale budete v přítomnosti tady a teď i na své zahradě. A jednotlivé kroky už přijdou sami...

A začněte tím, že osázíte svou zahradu tak, jako sama příroda...