Jak na zdravý trávník a jak často sekat trávu?
Tak tohle téma je tenký led, neboť co člověk to představa o pěkném trávníku. Někdo má rád tzv. anglický katalogový koberec, někdo je rád, že má konečně posečeno a je tu i trend luk a hájů😊. Každý má právo na svůj vkus i názor, a proto zde nebudeme hodnotit jednotlivé trendy, ale spíše se zaměříme na základ, který je pro trávník stěžejní a to sečení.
Základem je, že čím častěji sekáme, zhruba jednou za 14dní, tím lépe tráva roste, plevele ubývá a trávník vypadá lépe a lépe. Samozřejmě hraje roli i počasí, kvalita půdy a samozřejmě i složení trávy. Ale tento způsob údržby trávníku je hlavně pro pěkný vzhled a je proti ekologickému trendu. Takto posečený trávník totiž nezadržuje vodu a není schopen odrážet sluneční paprsky, takže vliv na kvalitu půdy a okolní teplotu je zásadní.
Aby trávník dobře odrážel sluneční paprsky a zadržoval lépe dešťovou vodu, měl by mít výšku alespoň okolo 20 cm. Tím pádem by tedy měly stačit dvě až tři seče během sezóny. První, seč by měla být asi dva týdny před květem, aby travní pyl nevadil zejména alergikům. Další sekání volíme podle množství dešťových srážek a vzrůstu trávy, aby porost zase nepřerostl.
Současný trend a je to moudrý trend, je nechat trávník růst bez sekání. Samozřejmě to nelze na celé ploše, neboť bychom pak ani neprošli z jedné strany zahrady na druhou, ale aspoň malé ostrůvky je přeci jenom dobré nechávat.
Taky nejsme v přírodě sami, a když budeme zahradu považovat za součást přírody, je dobré myslet i na brouky, včely, čmeláky, motýly a hmyz všeobecně, protože jak již víme ze školy, mnoho živočichů je užitečných a my je na zdravé vitální zahradě dokonce potřebujeme.
Ale i tyto ostrůvky vzrostlé trávy je potřeba občas posekat. Nejpřirozenější varianta je klasická kosa, proto se vrací toto přirozené sečení travního porostu, nebo křovinořezem.
Pokud se již přikláníme k co nejpřirozenějšímu vzhledu s ohledem na ekologii a zároveň nechceme, aby se nám v létě zahrada proměnila ve vyprahlý troud, aspoň deset centimetrů výšky dokáže už lépe zadržovat vodu a zároveň odrážet přímé sluneční paprsky než travní koberec, který přímo kopíruje zem.
A je tu i likvidace a odvoz posečené trávy, který je v mnoha případech naprosto zbytečný a neekonomický a zároveň neekologický. Posečenou trávu můžeme nechat klidně na místě, neboť příroda a čas si s ní hravě poradí. Rozložená tráva poslouží žížalám a jiným půdním a travním živočichům a mikroorganismům, na kterých jsou zase závislí ptáci a zároveň tím obohacujeme i svou vlastní půdu.
Pokud to lze, je nejlepší nechávat posečenou trávu na místě, tedy použít ji jako
mulčovací materiál, je přeci jenom jednodušší, než hrabání nebo odvážení trávy na skládku. Ale samozřejmě ne vždy to lze, a tak je určitě rozumnější použít posečenou trávu třeba do kompostu, anebo ji nechat odvést do kompostárny.
Vetší plochy se již dnes sečou prostřednictvím mulčovacích traktůrků, které nechávají trávu na místě. Vetší kopky lze rozhrabat a nechat takto položenou trávu svému přirozenému procesu. Nejen, že vám pak posečená tráva poroste pomaleji, ale zároveň si takto hnojíte půdu, na které žijete, a která je odrazem i vašeho přístupu k přírodě.
Mulčování trávou vám hlavně obohacuje vaši vlastní zahradu a není pak potřeba používat hnojiva, která mají za následek jen zhoršování kvality půdy, na které žijeme, a kterou chceme předat budoucím generacím.
Rozhodnutí je samozřejmě na každém z nás, ale možná je dobré se zamyslet nad sekáním trávy i z jiného úhlu pohledu. Vždyť i trend vlastních luk,
který se čile rozrůstá, má své klady. A ve většině případů se jedná spíše o
luční záhony, které na místní monokultury nemají nějaký zvlášť velký negativní vliv, ale
naopak mohou zahradu oživit a zkrášlit jinak než nakrátko posečený trávník.
A pokud zvolím variantu vlastního sběru semínek z okolí, mohu si vytvořit louku z přirozených zdrojů, které mi zahradu nejen obohatí, ale i prozáří.
Variant trávníku je mnoho, ale jsme to my, kdo určuje, jakým směrem se naše zahrada a potažmo budoucnost bude ubírat. A vkus se v tomto případě přeci jen může změnit, ne? 😊
A jaké jsou vaše zkušenosti s trávníkem? Pokud chcete poradit, nebo si přímo objednat zahradní služby souvisejicí s trávníkem, můžete nás kontaktovat přes tento on-line formulář.