Jak pěstovat levanduli, aby prosperovala?
Levandule možná i díky fotografiím z Provence, libé specifické vůni a krásnému fialovému zbarvení květů je u nás velice oblíbená, ale jak ji pěstovat, aby dlouho vydržela, prosperovala a dělala nám jen samou radost? Základem je slunné místo a půda chudá na živiny.
Ale začneme tím hlavním a to výběrem levandule v obchodech, neboť nepředpokládáme, že se pustíme hned do pěstování ze semínek, které je zdlouhavé a nejisté, ale že zkrátíme cestu k levanduli koupí v zahradnictví😊. V tomto případě si dáme pozor na samotný výběr levandule, a to z více stran.
Zaprvé se zaměříme na její původ, protože se stává, že je k nám levandule dovážena předpěstovaná z velice teplých krajů a taková levandule má vyšší pravděpodobnost, že naše tuzemské podmínky nezvládne. Takže volíme v nejlepším případě rostlinu předpěstovanou v ČR, nebo alespoň z okolích zemí nebo ze zemí s podobným podnebím.
Další, na co je dobré si dát pozor je druh levandule, zjistěte si, zda je odrůda mrazuvzdorná, neboť levandulí je mnoho druhů, včetně jejích kříženců, a ne všechny jsou odolné proti "našemu" mrazu. Také je rozdíl označení mrazuvzdorná z jihu Itálie, kde mráz nedosahuje tak nízkých teplot jako u nás.
Vhodné je si také prověřit alespoň pohledem a omakem její celkovou vitalitu. Pokud je to možné, podívat se i na kořeny, které by neměly být přemokřené nebo naopak přeschlé.
Dále se podíváme na druhy levandule v případě, že ji chceme pěstovat venku a předpokládáme, že přežije zimu v našich podnebních podmínkách. V tomto případě můžeme z vlastní zkušenosti doporučit "jen" Lavandula Angustifolia (levandule úzkolistá neboli lékařská), která má typické modro-fialové květy (mohou být i růžové či bílé) a jak už název napovídá úzké listy. Tento druh má velice výraznou vůni, pro kterou je levandule tolik oblíbená. Léčivé účinky této odrůdy jsou nasnadě😊.
Ostatní také velice oblíbené odrůdy většinou přežijí mírnou zimu, ale pokud udeří mrazy není vůbec zaručené, že přežijí, a proto ty to druhy doporučujeme spíše do květináčů či různých dekorativních nádob s tím, že na zimu je přeneseme na teplejší místo.
To jsou například druhy jako Lavandula Stoechas ´Blue Star´ (francouzská levandule), Lavandula Lanata, Lavandula Pinnata, Levandula Multifida (levandule rozeklaná), Lavandula Dentata (levandule zubatá), atd.
A na co si dát pozor při sázení?
Hlavně vhodný výběr místa, které by mělo být slunné, pokud chceme nejen aby nám rostlina přežila, ale také prosperovala a krásně kvetla. Čím slunnější místo, tím plnější a intenzivnější vůně a kvalitnější květenství.
Dále je to samozřejmě lehčí a suchá propustná (až polopropustná) půda, která je chudá na živiny. Ano slyšíte dobře, levandule nepotřebuje hnojit, a dokonce máme zkušenosti, že čím písčitější a chudší půda, tím se jí daří lépe. Rostlinu zaléváme jen zřídka, za deštivého počasí se jí moc nedaří. Dokonce máme zkušenosti, že v kačírku s malým množstvím hlinito-písčité půdy se jí daří opravdu dobře.
Při sázení také pomáhá vysadit levanduli do kopečku, aby případná voda stékala a nezůstávala při rostlině.
A v neposlední řadě je to řez. Nejdůležitější je řez po odkvětu a potom zase na jaře, kdy řezem rostliny omladíme a případně odstraníme omrzlé části. Snažíme se udržovat při řezu kulatý tvar keříků. Je však důležité, aby na každé větvičce zůstaly alespoň 2 mladé pupeny.
Levandule je úžasná léčivka, a to nejen na výrobu kosmetiky, různých olejů a mastí, ale i jako bylina do čajových směsí. Její dekorační a vonné aranžmá nejen provoní místnost, ale také uklidňuje a uvolňuje napětí. Levandule přináší inspiraci a její využití je omezené jen naší fantazií😊.
A jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním levandule?