Jak pěstovat kanadské borůvky

01.07.2023

Ač v přírodní zahradě rašelinu nepoužíváme, občas se najde výjimka, kterou jsme ještě nedokázali adekvátně nahradit, a to je při zakládání "borůvkoviště". Tedy, když vysazujeme kanadské borůvky. A protože se nám občas sejdou dotazy na pěstování kanadských borůvek, dovolili jsme si sepsat pár hlavních bodů, které je dobré dodržet, aby borůvky byly co největší, plné chuti a prosperovaly.

Když zakládáte vřesoviště, pomůžete si pískem, listovkou či štěpkou z jehličnanů, když potřebujete vysadit či podpořit rododendrony, azalky, čí velkolisté hortenzie, vystačíte si s kompostem z kyselomilných rostlin (převážně jehličnanů) a kůrou, ale u borůvek nám tato náhrada nestačí.

Určitě časem někdo na něco přijde a budeme rádi za vaše typy, ale zkoušeli jsme všechno možné, ale pokud nechceme chemicky hnojit a zůstat u přírodní zahrady, tak se rašeliny v případě borůvek zatím nezbavíme.

Ale pozor! Používáme ji jen jednou a již nikdy, a to jen při výsadbě. Díky tomu jsou borůvky velké, dobře rostou, úžasně plodí a nemají ani žádné choroby.

Zkrátka základní je místo a první výsadba.

Něco o borůvkách (kanadských)

Rostlina z čeledi vřesovcovitých, známá jako kanadská borůvka nese správné botanické označení brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum).

Borůvky jsou samosprašné pouze částečně, pro bohatou sklizeň je dobré pořídit alespoň dva keře, které vysadíte vedle sebe pro vzájemné opylování. Odrůdy vyberte z tohoto důvodu odlišné, ale aby měly stejný termín kvetení. Pozor! Ano na trhu jsou borůvky různě dozrávající.

My máme například druhy čtyři, dva dozrávající v dřívější termín a dva pozdější, protože si chceme prodloužit dobu sklizně.

Kam ji nejlépe umístit

Kanadská borůvka má ráda slunné místo, ale ne výheň a nejlépe místo zakryté před silným větrem. My je máme umístněné za vyvýšenými záhony z palet, kde jsou dostatečně chráněné před větrem a zároveň jsou na slunci, které je částečně zastíněné z jedné strany od vzrostlé blumy a z druhé strany muchovníkem. Jde o to, že jsou celý den na slunci, ale ne na přímém.

Z našich zkušeností zvládnou i polostín, ale musí být vlhký, ale na slunci lépe dozrávají.

Místo tedy máme a teď půda.

Nepodcenit výsadbu

Podle velikosti zakoupené borůvky připravte jámu na výsadbu. Doporučujeme místem nešetřit a jámu vytvořit půl metru na metr. Že vám to zní přehnané, není, opravdu se vám borůvky odmění lepším růstem a množstvím plodů.

Už jsme viděli mnoho kanadských borůvek malých a s minimem plodů i po třech letech od výsadby, jen díky podceněné výsadbě.

My dokonce tvoříme tzv výsadbové vany, které oddělujeme od okolní zeminy folií a dno plníme drenáží ve formě kamínků či štěrku pro odtok vody.

Borůvky sázejte do rašeliny smíchané s pískem. Pokud přeci jenom nechcete rašelinu používat, můžete použít listovku, což je kompost ze spadaného listí a v tomto případě i jehličnanů.

Po výsadbě borůvky velmi dobře prolijte vodou. Když píšeme prolijte hodně vodou, znamená to aspoň dvě konve ke každé rostlině, nejlépe tolik, aby rašelinový bal nasákl vodou a byl vlhký. To pak opakujte pravidelně, vorůvky mají rády vlhko a bal vám nesmí uschnout.

Pravidelná zálivka je u borůvek důležitá.

Pak borůvky dobře zamulčujte – ideálně opět z jehličnanů, nebo použijte listovku, kůru, piliny z jehličnatých stromů a keřů, naštěpkované větvičky apod. Mulč pravidelně doplňujte. 

K borůvkám můžete vysadit například lesní jahody nebo brusinky, obě tyto rostliny se nám osvědčily a fungují i jako půdopokryv.

A jak je to se střihem

Borůvky pravidelně stříháme. První řez se dělá hned po výsadbě. Slabé, suché, deformované či dovnitř směřující výhony odstraníme a ponecháme tři nejsilnější výhony. 

Ty pak ještě asi o čtvrtinu zkrátíme, aby se keř rozvětvil. 

Udržovací řez pak děláme nejlépe zjara, kdy nemají borůvky ještě listy. 

Opět se odstraní slabé, suché a dovnitř směřující větvě. Borůvky plodí na jednoletých výhonech, proto vždy nechte růst další dva nebo tři nejsilnější výhony.

Závěrem

Někomu kanadské borůvky nemusejí chutnat, ale nepleťte si ty doma vypěstované s těmi z obchodu. Je to velký rozdíl. A pokud je necháte opravdu dobře dozrát, jsou sladké a jejich chuť silně připomíná ty lesní, samozřejmě i podle zvolené odrůdy. My je milujeme jen tak do pusy, s tvarohem a piškoty jako nepečený dort a taky do pečených koláčů s drobenkou a mákem.

A co vy? Máte rádi kanadské borůvky?