Jak na podzim připravit záhony na zimu?

27.09.2024

Stejně jako život přináší neustálé změny, tak i péče o zahrady se mění. Zahrady v zimě nemusí být jen uklizené, sestřižené na ježka a vygruntované jak vojenský tábor, ale mohou nás těšit svými hnědými až béžovými tóny, okrasnými strukturami a občasným jinovatkovým ojíněním přes celou zimu až do brzkého jara.

A tento trend není žádná novinka, ve světě zahradní architektury ji zpropagoval Piet Oudolf, který spolu s Henkem Gerritsenem z Prionatuinen a malířem/návrhářem Ton ter Lindenem jsou považováni za nejvýznamnější zástupce "holandské vlny". Zdrojem jejich inspirace jsou přírodní rostlinná společenstva, umění a roční období.

A nestříhat! nepreferují jen přední zahradní designéři

Ale to, že se více než dříve v posledních letech nejen u nás, ale i ve světě preferuje přírodnější a přirozenější (bez podpůrných prostředků jako umělých hnojiv a postřiků) realizace a následná péče o zahrady je jen dobře, protože zahrada by podle nás měla být udržitelný a zdravý prostor a to lze jen bez chemie.

Už se ví, že používat chemické prostředky v zahradě není do budoucna přínosné a trend se stáčí k tvoření zahrad, které chemii nepotřebují, a naopak promyšlenou výsadbou a pravidelnou péčí nechávají zahradu svým vlastním podmínkám a potřebám.

A to samé se děje s dřívějším trendem podzimního stříhání všech trvalek, keřů a travin a vyčištění a tzv uklizení záhonů. Současný trend a věříme, že velmi přínosný, je zbytečně nestříhat a mulčovat.

To neznamená, že nebudu stříhat

Pravidelný, a hlavně podle dané rostliny a jejího období určitý střih je na podporu vitálního a "pěkného" růstu naopak nezbytný, ale bavíme se o střihu na podzim, kdy někteří z nás rádi záhony před zimou "vyčistí" jak to jen jde a nenechají nic ani hmyzákům, ptákům a ostatním spoluobyvatelům zahrady, ale ani si nemohou vychutnat zimní zahradu právě v tónech, tvarech a sktrukturách, které jiné roční období nenabídne.

I pro rostlinu je lepší nechat ji uschnout a dát ji šanci přečkat zimu v tomto stavu, než ji ostříhat a otevřít tak všechny cesty pro různé plísně anebo i škody při přízemních mrazíkách.

Materiál ze zahrady se také učme zpracovávat na naší zahradě, a ne ho všechen odvážet nebo nedej bože pálit (výjimku tvoří výroba biouhle). Učme se kompostovat, mulčovat a zpracovávat bioodpad přímo tam, kde jsme ho získali.

Samozřejmě, že ať si každý pečuje o svou zahradu, jak je mu libo a jak se mu líbí. Je nám jasné, že toto není přístup pro každého.

Nechat zahradu na podzim bez střihu a uklízení je v nastavení vnímání a vkusu každého jednotlivce, a to chce někdy čas😊.

Jde vlastně o cit pro detail, o pozorování jednotlivých struktur, a hlavně ten vkus, který se mění s tím, jak více poznáváme krásu všech rostlin a jejich celoročních změn, jak vnímáme rostlinu od jejího prvního vyrašení lístků přes vykvetení až po její "umírání" v zimním čase, a právě tento jedinečný mnohdy i niterný proces je výsadou nás zahradníků prožívat a vnímat každý rok.

A za to díky podzime, protože právě podzim ukazuje rostliny v nezapomenutelné fázi jejich života, kdy se pomalu začnou připravovat na zimní spánek.

A co Vy? Stříháte, nebo necháte až do konce?