Jak na malé zahrady a zahrádečky?

17.02.2025

Ne každý má velkou zahradu a lány pozemků k osázení a realizaci vlastních plánů, jsou tu i malé zahrádky či zahrádečky, které mohou správným zvolením konceptu a výsadby výrazně zvýšit nejen komfort bydlení, ale také zhodnotit dané místo na maximum.

Ať už má zahrada 200, 300 nebo jen 100 m2 řadí se sice k těm malým zahrádkám, ale i takováto malá zahrada může obsahovat vše, co si přejeme, tedy skoro vše. A protože jak už jsme několikrát psali, každá zahrada je individuální a vyžaduje osobní jedinečný přístup, přesto je tu pár pravidel, které je dobré dodržovat, pokud chceme i z malé zahrádky vytěžit maximum.

Pohledy a výhledy

V první řadě se podívejte na umístění zahrady, protože pokud máte hned u plotu sousedy, nebo veřejnou cestu, budete řešit odclonění. Vždy vnímejte zahradu jako celek, a to jak s ohledem na výhledy z oken domu, tak i v souladu s okolní krajinou. Snažte se podtrhnout to, co je na pohled hezké a zakrýt to, co se vám nelíbí.

Plot souvisí se soukromým a s tím, jak se budete na zahradě cítit, a proto často řešíme plot formou živého plotu, který již součástí výsadby, to znamená, že pomalu přechází dovnitř zahrady ve spojení s trvalkovou výsadbou, taková forma osázení vytvoří nezaměnitelný efekt a zároveň propojí celou zahradu v jeden celek.

Než živý plot vyroste do požadované výšky, můžete použít pro dočasné odclonění zvídavých pohledů dřevěné laťkové dílce nebo tzv. přírodní (lískové, nebo vrbové) ploty.

Odclonění může vytvořit i vysoký strom, nebo předpěstovaný živý plot na tzv. špalír, nebo kordon (je svislý pěstitelský tvar, ve tvaru písmene U). Dobře může vypadat i ovocná stěna.

Jednotlivé místnosti

Zahradu si rozdělte na jednotlivé části podle toho, co chcete v zahradě dělat a jak v ní trávit čas. Například koutek pro ohniště, koutek pro pěstování zeleniny (vyvýšený záhon, skleník apod.), místo pro vodní prvek, místo pro ležení, nebo posezení v koutku zahrady s knížkou atd.

Toto rozdělení pak spojte v jeden celek "spojovací – opakující se" výsadbou a cestičkami z přírodních nejlépe světlých materiálů (nášlapy, mlat apod.), tedy jednoduchou a čitelnou formou propojení. V přírodnějších zahradách stačí i na nízko pravidelně sekaný záhon, louka či trávník v šířce na sekačku.

Je opravdu potřeba trávník?

Malá zahrada možná již nedovolí trávník, který by zbytečně zabíral prostor a sebral z atmosféry a funkčnosti celé zahrady nutný kus, takže si hned na začátku rozmyslete, jestli trávník opravdu potřebujete. Myslete i na jeho pravidelnou údržbu, což s trvalkovou výsadbou či jiným přírodním povrchem nemusíte tak často řešit.

Pokud s vámi obývají zahradu děti, trávník má své opodstatnění a pak volíme pokud možno jeho umístění tam, kde nebude v hlavním výhledu z oken či na terasu, a zároveň nám promyšlené umístění dovolí jeho snadnější údržbu. Například vedle domu, nebo naopak za domem a vždy pokud možno v pravidelném tvaru a jen na jednom místě.

Terasa má i zde své místo

Na malé zahradě nezapomínejte na terasu, a i když to bude znít možná paradoxně, udělejte si ji opravdu velkou, pokud možno dřevěnou. Opravdu to prodlouží pobytovou zónu z domu ven a zároveň to bude místo, kde budete nakonec trávit nejvíce času. A dřevo volíme kvůli jeho energii, věřte tomu nebo ne, ale teplé postupně měnící se dřevo zkrátka ničím nenahradíte.

U terasy je dobré myslet i na část zastíněnou, abyste čas na ní mohli trávit i v dešti či za plného slunce a pak už na ni můžete umístit pohodlné sezení (klidně velký jídelní stůl se židlemi), gril, ležení, pěstování bylinek ve vyvýšeném záhonu či květináčích přímo do kuchyně a drinků apod.

Výsadba je gró zahrady

Doporučujeme terasu v těsné blízkosti osázet, a to jak v kombinaci s pnoucími rostlinami (perfektní je vinná réva, Aktinidie, Akébie atd., zkrátka jedlé plody), tak trvalkami, okrasnými trávami (vzdušný jemný efekt) a keři či vícekmeny (muchovníky, hlohy, okrasnými či klasickými jabloněmi, dříny, višněmi apod.), které zaručí dynamiku, živost i pohyb.

Pnoucí rostliny jako horní vertikály používejte v celé zahradě, opticky dostanou Váš pohled nahoru, a ne na hranici pozemku a zároveň dodávají další dynamiku a hloubku.

Dále je důležitá volba kvalitních materiálů (nešetřete na nich, vyplatí se to, jak ve vzhledu, tak v životnosti) a perfektně promyšlená výsadba dokáže i malou zahradu nejen opticky zvětšit, ale dodat jí atmosféru a styl, který pozvedne celý prostor na úplně jinou úroveň.

Styl zahrady už je pak na tom, co se vám osobně líbí a jaký styl je vám nejbližší, zda jste milovníci přírodních, permakulturních, smíšených nebo čistě okrasných zahrad....

Těch možností a postupů je mnoho, ale hlavní body a na co se zaměřit jsme vám vypsali. Pokud vás zajímá něco k tomuto tématu dalšího, budeme rádi za vaše postřehy a otázky.