Co dělat s dřepčíky a blýskáčky přírodní cestou?
Letos počasí tzv škůdcům přeje a nejeden ze zahradníků se potýká s velkým množstvím různých broučků, housenek a larev. Určitě už jste měli zkušenosti s mravenci, mšicemi, chrousty, sviluškami, slimáky, anebo klasickými hraboši v čele s krtkem:) Vždy to lze neřešit a nechat to na přírodě, ale lze to řešit i přírodní cestou.
Když je po dešti zahrada plná blýskáčků, kouzlo fotografií to nezmění, ale zahradník může zasáhnout.
Blýskáčka si můžete splést s drepčíkem, což se stalo i mě .
Dřepčík z rodu Epitrix je 1,5-2 mm velký, obvykle tmavě zbarvený, černý, červenavě až tmavě hnědý nebo hnědavě žlutý brouk.
Druhy dřepčíků rodu Epitrix, které škodí na bramboru, se obecně vyvíjejí na rostlinách z čeledi lilkovitých, kromě bramboru např. na rajčeti, lilku, tabáku, paprice, kustovnici a na některých lilkovitých druzích plevelů, jako je rulík zlomocný, lilek černý nebo blín černý.
Nejvýznamnějším hostitelem dřepčíka je brambor. Bylo pozorováno, že samice, živící se na bramboru, kladou více vajíček
než při žíru na dalších hostitelích.
Naproti tomu blýskáček řepkový (Meligethes aeneus), má paličkovitá tykadla a neskáče.
Jeho výskyty jsou pravidelné. Nejvíce škodí brouci vyžíráním tvořících se prvních poupat. Zvlášť velké škody způsobují za chladného počasí, které zpožďuje rozvití poupat. Tehdy mohou během několika krátkodobých oteplení, zvyšujících jejich aktivitu, způsobit 25-75% snížení výnosů. Dospělec je 2-2,5 mm dlouhý a 1,5 mm široký, tmavý, kovově lesklý brouk.
Přírodní cestou to lze též, takže jícha z rebarbory je odradí a zároveň pohnojí úrodu.
Zbylé listy rebarbory nakrájejte na kousky a nechte dva dny louhovat ve vodě. Poté krátce povařte a po vychladnutí můžete aplikovat na rostliny s dřepčíky.
Stejnou službu docílíte odvarem z pálivých papriček. Tento odvar fungoval i na blýskáčky a mravence.
A pokud máte k dispozici dřevěný popel a zasaditomilné rostliny, posypte je popelem, který blýskáčky i dřepčíky spálí a rostliny pohnojí též.
A jaké jsou vaše přírodní zkušenosti? Pošlete nám svoje tipy!
Letos se zkrátka tzv škůdcům daří a jde jen o to, zůstat v klidu a jednat! Zahradničení zdar!
#bydlimenazahrade #jaknadrepciky #prirodnicestou #prirodnizahrady #peceozahradu