Chcete mít zahradu á la přírodní džungli? Dejte ji nejdříve strukturu.

24.06.2022

Možná, že se to nezdá, ale pokud se chcete v kultivované přírodní džungli cítit dobře, mít vše potřebné po ruce, nemít tolik práce a plahočení, pokud chcete v zahradě žít, a ne otročit věřte, že vše má své místo, svůj tvar a svůj čas. I přírodní džungle by měla mít strukturu, aby se v ní člověk cítil přijemně.

I z této zahrady na obrázku bude časem přírodní kultivovaná džungle, jak těmto typům zahrad říkáme.

Anebo taky ne, záleží na majitelích, zda budou vše pečlivě stříhat, plít, sekat a pravidelně pečovat, nebo dají zahradě a sobě volnost, vzdušný střih a intenzivní péči na začátku, kterou postupně převezme sama příroda.

Dejte zahradě strukturu již na začátku, péči v prvním roce a pak se již jen kochejte, občas něco přidejte nebo přesaďte a občas něco minimalizujte nebo odstraňte, občas za mulčujte či vyplejte, ale nedávejte pozornost strachu, co nefunguje, ale jen konejte, pokud je to potřeba a relaxujte, pokud to tak budete cítit.

Jak tedy na to?

Začněme zlatým řezem. Je ve fotografii, v malířství, v architektuře a je i na zahradě. Kouzelný jednoduchý zlatý řez😊. Má mnoho podob, ale jedno je jisté, dá prostoru něco, co bude lahodit oku, co vás bude naplňovat souměrností, hloubkou, něčím, co si nedokážete vysvětlit, ale je vám v tom příjemně.

Slyšeli jste už o zlatém řezu?

Jde o univerzální pravidlo o ideálních proporcích, podle kterého je nutné rozdělit prostor - v našem případě zahradu - pomyslným řezem tak, aby všechny prvky v ní byly v rovnováze. Jednoduše řečeno: představme si prostor své zahrady jako celek, kde není nic vychýleno, kde není nic mimo rovnováhu.

Zlatý řez může mít hodně podob, jde vlastně o hledání symetrie a pravidelnosti, jde o jakýsi pevný geometrický řád, který můžeme vytvořit pomocí zlatého řezu, ale i bez něj. Pokud známe pravidlo, stačí toto pravidlo zanést i do zahrady.

Královský obdélník - základní poměr všeho😊

Ať už jde o travnatou plochu nebo zeleninovou zahrádku či okrasný záhon či místo v zahradě, když zvolíte poměr kratší strany vůči delší 1 ku 1,6 stane se výrazně přitažlivější.
Tak jako existuje u fotografie zlatý řez, tak i v zahradě existuje zlatý ("královský") obdélník. Pokud uděláte cokoliv v tomto poměru, vypadá to dobře, i když se jedná třeba o kompost, vyvýšený záhon či kus trávníku.

Další pomůckou je základní otázka, kde bude trávník?

V české moderní zahradě je často používán koncept, uprostřed trávník a okolo úzké pruhy okrasné výsadby. Hlavně trávník a pak to ostatní. Ale trávník zahradu neudělá, celistvý trávník přes třičtvrtě zahrady neudělá ani strukturu, ani hloubku a ani se vám v takové zahradě nebude chtít být. Proč vstupovat denně na trávník? A v létě? Ruku na srdce, kdo ho máte zelený, voňavý a šťavnatý? Když ho tedy pravidelně nehnojíte a nezaléváte? A co když si zodpovím zcela upřímně otázku a potřebuji ho vůbec tolik?

Rozdíl je samozřejmě, pokud máte děti, co hrají fotbal😊, nebo cvičíte jógu s celým týmem z okolí či si rádi poležíte s celou rodinou na trávníku. Důvod si najde každý svůj, ale kolik toho trávníku vlastně opravdu potřebuji? To je ta správná otázka.

Uvědomte si, že i když se to nemusí na první pohled zdát, zelený šťavnatý trávník je nejnáročnější na údržbu. Sekání, hnojení, zalévání, odplevelení, dovýsev, vertikutace, dosypání písku, a tak bychom mohli pokračovat... A co z toho? Pěkně posekaný trávník je samozřejmě líbivý na pohled, zvláště na jaře, kdy se zazelená, ale v létě? A co na podzim? A co po třech letech bez údržby? A po pěti letech?

A samotný vzhled? Ruku na srdce, pokud nemáte zahradu ve stínu s dostatkem vláhy, nebo pokud do něj neekologicky nelijete hektolitry vody a nehnojíte a pravidelně nestříháte, tak je v létě suchý a zežloutlý. Což je v pořádku, ale nic pěkného to není. Neříkáme, že na zahradě nemá být trávník, právě naopak, ale jde o jeho množství, styl a druh.

A co kdyby místo tohohle letního "suchopýru" byla trvalková výsadba, nebo půdopokryvné rostliny s nášlapy či nesekanými remízky, či louka nebo jedlý sad s keři a stromy? Zkuste si s touto myšlenkou pohrát.
Lze udělat třeba jen kruh trávníku, oblouk trávníku, pruh trávníku nebo cestičky z trávníku a zbytek proměnit v živoucí, kvetoucí, vonící, vodu zadržující a hmyzu a ptákům prospěšnou oázu😊. A hlavně vám prospěšnou.

Napřed zasadit velké rostliny, až pak ty menší

Když zasadíte jako první stromy a keře, nejenže vaše zahrada bude vypadat od začátku dobře, ale také se vám bude mnohem líp plánovat co dál.

Samozřejmě je to i věc praktická, protože stromy rostou nejpomaleji a zároveň podle výšky a stáří koupeného stromu budete možná i potřebovat techniku na výsadbu. A tou nelze často bez újmy vjet na zahradu. Strom a keř dají zahradě strukturu, hloubku, a i deset stromů či keřů udělá více efektu než stovky rostlin či trávník.
Výsadba stromů vám také pomůže s již zmíněnou strukturou, rozmyslete si, kde a v které zóně chcete mít jaký strom. Ovocné do ovocného sadu (lze udělat i tzv mini sad), košaté, převislé, stálezelené apod mohou jít do meditační zóny, jedlé stromy do užitkové části zahrady a okrasné stromy rozmístíme tam, kde chceme mít na zahradě stín a tzv výšku.

Jednotlivé zóny pomohou se strukturou

Je to hra. Co chci na zahradě mít a kam to umístit? Tohle je trochu o praxi, nebo o pozorování toho, jak to mají jinde, kde se nám to líbí či jak to cítím já sám. Myslete dopředu.

Příklad: Pokud chci na zahradě místo trávníku pro cvičení a poležení si na dece, pokud chci mít místo ve stínu s lavičkou pro soukromí relax, a místo se stolkem a židlemi pro posezení s jídlem či kávou, pokud má být na zahradě přírodní ohniště, ovocný sad, zeleninové záhony, bylinkový záhonek, květinový porost, místo pro jahody, malé jezírko, skleník, kompost, šnůra na prádlo, živý plot, místo na dřevo a třeba i luční porost věřte, že i tohle všechno se vám vejde na pozemek okolo 800m2 a nebudete se zde cítit stísněně, ale naopak příjemně a mnohdy jako v ráji, pokud použijete pravidlo zlatého řezu a propojíte jednotlivé strukturované "pokojíčky".
Propojit můžete jednotlivé sekce kamennými nášlapy, mlatovými cestičkami, opakující se a propojující výsadbou, ale i třeba způsobem sekání trávníku, kde někde necháte vyšší porost a někde nižší. Stejným nebo k sobě lahodícím materiálem apod. Možností je hodně a lze i jednotlivé propojovací prvky kombinovat.

Shrnutí

Stanovte si priority vaší zahrady a uvědomte si její slabé i silné stránky. Slabé stránky využijeme a silné stránky podpoříme. Zvolte místo pro trávník a promyslete jeho propojenost v zahradě, nebo jak mu dodat hloubku vyšší výsadbou či jiným zahradním prvkem (třeba i pergolou s pnoucími rostlinami, vodním pítkem či krmítkem pro ptáčky nebo klidně i estetickým prvkem v podobě sochy).

Navrhněte si systém cest a cestiček, abyste se pohodlně dostali do všech koutů zahrady. Někdy radíme nechat si cestičky nakonec a spíše chvíli pozorovat kudy chodím nejčastěji a jak. Pak budou cesty přirozené pro vás samotné, ale i pro celkový dojem v zahradě.

Vyberte vhodné rostliny nejen podle toho, které se vám líbí, ale hrajte si s barevností, kterou chcete docílit, s kombinací takových, aby kvetli v různá období v roce, či spolu souzněly barvou, strukturou či tvarem a také samozřejmě s ohledem na typ půdy, její kvality a slunečních a povětrnostních (klimatických) podmínek.

Zahrada je hra, nebojme se si hrát. V zahradě se chyby vyplatí😊. Sice mohou stát v budoucnu nějaký ten čas, někdy i peníze, ale pokud nevyužijete služby profesionála nevadí, chyby jsou vzácné, neboť bez chyb není poučení a zkušenost a následně změna.

A co by byl život beze změn😊.


#gardeninspiration #nazahrade #blogzezahrady #jakzacitnazahrade #bydlimenazahrade #prirodnizahrada #gardennatura #jakpecovatozahradu



A jaké jsou vaše zkušenosti se strukturou a zakládáním zahrady či záhonů?